Spaniolii au fost bulversați de Simona Halep! Nu au înțeles cum e posibil să facă asta

MIAMI GARDENS, FLORIDA - MARCH 19: Simona Halep of Romania speaks to the media after a 6-1, 4-6, 3-6 loss to Paula Bados at the Miami Open at Hard Rock Stadium on March 19, 2024 in Miami Gardens, Florida. The former world number one player was competing in her first tournament in 18 months after serving out a doping ban. Megan Briggs,Image: 858128392, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Spaniolii au fost bulversați de Simona Halep, după ce sportiva din România a câștigat primul set împotriva spanioloaicei Paula Badosa, care se află pe locul 80 în clasamentul WTA.

Simona Halep a jucat la turneul 1000 de la Miami, primul meci după ce TAS i-a micșorat pedeapsa de 4 ani de la ITIA, la doar 9 luni, pedeapsă deja ispășită de româncă. Dubla câștigătoare de Grand Slam a avut o evoluție impresionantă în primul set, reușind să se impună cu 6-1, spre mirarea jurnaliștilor spanioli.

Spaniolii au fost bulversați de Simona Halep. Nu au înțeles cum e posibil să facă asta

Presa din Spania a fost impresionată de prestația sportivei noastre, notând că jocul prestat de Simona Halep este mult mai solid de cât cel al Paulei Badosa, chiar daca Simona Halep a început meciul cu unele lovituri îndoielnice.

„După ce a început meciul cu unele lovituri îndoielnice, jocul lui Halep este mult mai solid și îi dă jucătoarei catalane foarte puține șanse.

Este incredibil că jucătoarea din Spania nu a reușit să fructifice niciuna dintre cele cinci mingi de break avute și să intre din nou în jocul cu Halep, care a reușit multe lucruri bune în momentele complicate ale partidei.

Românca a câștigat primul set cu un rever în cross. A fost o diferență notabilă la greșelile neforțate, Badosa a avut 23, iar Halep doar nouă. Badosa a avut 13 lovituri direct câștigătoare comparativ cu cele șapte ale lui Halep”, au scris cei de la Eurosport.

Simona Halep a fost superioară în primul set disputat contra Paulei Badosa

A fost primul meci disputat de Simona Halep, din august 2022, atunci când a fost depistată pozitiv la Roxadustat. Sportiva a avut un prim set bun, reușind să o domine pe Paula Badosa. Imediat după câștigarea primului set, forma româncei a scăzut, nereușind să obțină victoria împotriva sportivei clasate pe locul 80 în clasamentul WTA. Spre finalul meciului, românca a acuzat dureri la umăr, însă a continuat partida. Dacă Simona ar fi câștigat duelul, adversara sa din turul doi ar fi fost Aryna Sabalenka.

„Paula Badosa s-a calificat în turul doi al turneului WTA Miami după ce a învins-o pe Simona Halep în trei seturi (6-1, 4-6, 3-6). Spaniola a depășit un prim set în care românca a fost mult superioară în revenirea pe terenul de tenis, dar unde, încetul cu încetul, a dus meciul pe teritoriul ei pentru a obține victoria. Ea se va confrunta cu Aryna Sabalenka în următorul meci dacă rămâne în turneu”, a scris sursa anterior citată.

Publicat: 20 03. 2024, 15:56