Simona Halep, a patra cea mai bine plătită jucătoare de tenis din istorie! Suma uriașă câștigată la începtul acestui an

Simona Halep Dubai Duty Free WTA Tennis Championship, United Arab Emirates - 21 Feb 2020, Image: 500132420, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Juergen Hasenkopf / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep a devenit a patra cea mai bine plătită jucătoare de tenis din toate timpurile. După ce a reușit să câștige turneul de la Dubai, sâmbătă, românca a încasat un cec de 696.860 de dolari.

Cât a câștigat Simona Halep în 2020

În acest an, Simona a reușit  să câștige circa 1,5 milioane de dolari, după performanțele de la Australian Open și Adelaide, conform Digisport.ro.

În total, Simona a reușit să câștige aproximativ 36,5 milioane de dolari, mai puțin decât Serena Williams, Venus Williams și Maria Sharapova. Serena a câștigat 92,7 milioane de dolari, Venus aproximativ 42, iar Sharapova 38,7.

Simona ocupă, în prezent, locul secund în clasamentul WTA. Românca a obținut 470 de puncte după succesul de la Dubai. Liderul în clasament rămâne, în acest moment, Ashleigh Barty.

Simona Halep s-a impus la WTA Dubai, turneu de categorie Premier, după ce a învins-o pe Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6. Este primul titlu pentru jucătoarea din România în 2020, la capătul unui meci în care a reușit o nouă revenire formidabilă.

Publicat: 24 02. 2020, 20:50