Perfecționismul Simonei Halep a produs un moment straniu în meciul câștigat clar cu Veronika Kudermetova! Comentatorilor nu le-a venit să creadă: „E chiar ciudat!”

Simona Halep (România, 2 WTA) a oferit un moment straniu în timpul meciului de vineri cu Veronika Kuderetova (Rusia, 36 WTA), scor 6-1, 6-3 în turul 3 la Australian Open.

Simona Halep nu este pe deplin mulțumită nici măcar atunci când își domină categoric adversarele! Românca a fost protagonista unui moment neașteptat în timpul meciului cu Veronika Kudermetova.

Deși câștigase fără drept de apel primul set, iar lucrurile mergeau în favoarea ei, Halep a avut o reacție nervoasă în startul actului secund! Eleva lui Darren Cahill s-a lovit cu pumnul în picior după o dublă greșeală.

Simona Halep, moment straniu la Australian Open. A reacționat nervos deși domina ostilitățile în meciul cu Veronika Kudermetova

Perfecționismul Simonei Halep a produs faze spectaculoase, dar și un moment ciudat în meciul cu Veronika Kudermetova! Constănțeanca a avut un game de serviciu ceva mai modest în startul setului 2, pe care l-a și pierdut după câteva erori ușoare. Iar atunci când a comis o dublă greșeală, Halep a avut o reacție care a stârnit murmure în tribune.

Halep s-a lovit nervoasă cu pumnul în picior, reproșându-și că nu a trimis în teren al doilea serviciu! Comentatorii britanici de la Eurosport au fost surprinși de gestul româncei: E chiar ciudat că Simona are nervi, pentru că a controlat partida până acum! A progresat la capitolul atitudine în ultimii ani, dar tot nu a atins perfecțiunea”, au opinat aceștia.

Halep a reintrat în control și a câștigat en-fanfare în turul 3 la Australian Open

Simona a trecut repede peste starea de nervozitate și a reintrat în controlul partidei, în ciuda faptului că Veronika a condus cu break în setul al doilea. A doua favorită a turneului de la Antipozi” a avut nevoie de o oră și 18 minute pentru a o învinge pe Kudermetova (favorită 32), primul cap de serie cu care s-a confruntat la Melbourne, scor 6-1, 6-3.

Halep ar puta avea șansa revanșei în faza următoare, așteptând-o pe câștigătoarea meciului dintre Iga Swiatek (Polonia, 17 WTA) și Fiona Ferro (Franța, 46 WTA), programat de la ora 12:00. Ar fi o reeditare a duelului disputat la Roland Garros 2020, tot în optimi, cedat de Simona cu 2-6, 1-6.

Publicat: 12 02. 2021, 12:09
Actualizat: 12 02. 2021, 12:55