Simona Halep surprinde după meciul de poveste cu Elena Rybakina de la US Open: „Sunt departe de potențialul meu!” Ce spune despre următorul duel

Romania's Simona Halep celebrates a point during her 2021 US Open Tennis tournament women's singles third round match against Kazakhstan's Elena Rybakina at the USTA Billie Jean King National Tennis Center in New York, on September 3, 2021.,Image: 630279330, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Simona Halep (România, 29 de ani) a avut o reacție surprinzătoare după ce a reușit o calificare magistrală în optimile de finală la US Open: 7-6(11), 4-6, 6-3 cu Elena Rynakina (Kazahstan, 22 de ani).

Simona a oferit un scurt interviu pe teren, după ce s-a calificat vineri seară în optimi la US Open, la capătul unui meci nebun de două ore și 22 de minute.

Halep va juca în turul următor cu învingătoarea dintre Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA) și Daria Kasatkina (Rusia, 27 WTA), iar eleva lui Darren Cahill se așteptă la un nou duel infernal.

Simona Halep surprinde după meciul de poveste cu Elena Rybakina de la US Open

Simona Halep, revenită în circuit după accidentare, a afirmat că este departe de forma care a consacrat-o, în ciuda faptului că a câștigat un meci de poveste în fața Elenei Rybakina, scor 7-6(11), 4-6, 6-3, și s-a calificat în optimi la US Open: „A fost un meci foarte dur, am mai jucat impotriva Elenei, știam ca e puternică șibpune presiune pe adversară! Știam de asemenea că e o jucătoare calmă. M-am bătut până la final!

Sunt departe de potențialul meu, pentru că nu e ușor să lipsești 3-4 luni, dar mă simt bine. La nivelul acesta e imposibil să ai meciuri usoare, sunt concentrată la bătălii grele. Va urma un meci greu, dar sunt încrezătoare! Mă simt bine aici și mă voi relaxa la shopping!”, a declarat Simona Halep, care și-a asigurat un cec în valoare de 265.000 de dolari.

Simona Halep a câștigat un meci absolut nebun cu Elena Rybakina în turul al treilea la US Open

Simona Halep e din nou în optimile Grand Slam-ului american după cinci ani, fază în care se va duela cu câștigătoarea partidei Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA) – Daria Kasatkina (Rusia, 27 WTA). Halep a jucat un tenis încântător în multe momente, dar primul set al meciului cu Elena Rybakina a fost cu adevărat nebun!

Simona a întors de la 3-5, a trimis actul în prelungiri, apoi a condus cu 6-2 în tie-break! Simona Halep a irosit însă 6 mingi de set, Elena Rybakina a ratat și ea 4, iar eleva lui Darren Cahill s-a impus dramatic cu 13-11. Următoarele două seturi au fost de asemenea tensionate, dar Simona a gestionat mai bine decisivul, adjudecându-și victoria după două ore și 22 de minute.

Publicat: 03 09. 2021, 21:07
Actualizat: 03 09. 2021, 22:55