Simona Halep – Sorana Cîrstea, duel cu miză istorică în optimi la Indian Wells! „Sori” o întrece pe „Simo” în clasamentul WTA dacă produce surpriza

Simona Halep (26 WTA) și Sorana Cîrstea (27 WTA), cele mai bune două jucătoare de tenis ale României, vor disputa un meci cu miză istorică, în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Indian Wells (SUA).

Meciul Simona Halep – Sorana Cîrstea are o miză enormă, nu doar pentru clasamentul WTA sau datorită banilor puși în joc, ci și din punct de vedere al orgoliilor. Simona Halep este cel mai bine clasată jucătoare din România de aproape 8 ani, dar Sorana Cîrstea are șansa să o detroneze pe „Simo” din statutul de „rachetă” numărul 1 a tenisului românesc.

Jucătoarea care se va impune în duelul românesc o va întâlni în sferturi la Indian Wells pe învingătoarea dintre Petra Martic (Croația, 79 WTA) și Ludmilla Samsonova (Rusia, 32 WTA). Astfel, câștigătoarea partidei Halep – Cîrstea va avea un traseu facil în continuare.

Duelul dintre Simona Halep și Sorana Cîrstea are o miză enormă! Cîrstea o va devansa pe Halep în ierarhia WTA dacă produce surpriza în meciul de marți seară, transmis în direct de Digisport 2 și în format live blog pe www.prosport.ro. „Sori” a ajuns la 1.865 de puncte în clasamentul live al WTA grație victoriei din turul trei cu Anna Kalinskaya (Rusia, 90 WTA), scor 5-7, 6-1, 6-0!

Sportiva din Târgoviște va acumula 1.960 de puncte dacă o învinge pe Halep! Constănțeanca are 1.952 de puncte în clasament, după ce a trecut de Cori Gauff (SUA, 17 WTA), scor 6-3, 6-4. Astfel, Cîrstea, sportivă aflată într-o formă excelentă, îi poate lua fața compatrioatei sale după Indian Wells.

Câți bani va încasa învingătoarea dintre Simona Halep și Sorana Cîrstea

Și miza financiară a meciului Simona Halep – Sorana Cîrstea este una uriașă: jucătoarea care se va califica în sferturi va încasa 179.940 de dolari! Halep și Cîrstea și-au asigurat câte un premiu de 94.575 de dolari după ce au trecut de turul al treilea la Indian Wells. Turneul californian este dotat cu premii în valoare totală de 8,58 milioane de dolari, cu 400.000 de dolari mai mult decât la ediția de anul trecut.

Interesant este că Sorana Cîrstea o conduce pe Simona Halep cu 2-1 în meciurile directe, ultima lor întâlnire având loc tot în SUA, la Cincinnati 2010! Cîrstea, pe atunci o jucătoare mai experimentată, o învingea pe Halep în calificări cu 6-2, 6-4. Tot Cîrstea și-a adjudecat și primul meci direct cu Halep, 3-6, 6-3, 6-1 în sferturile turneului ITF de la București 2008! Singura partidă câștigată de Simona în fața Soranei s-a desfășurat în optimi la Marbella 2010, scor 6-4, 7-6(4).

Publicat: 14 03. 2022, 08:45