Simona Halep și-a aflat viitoarea adversară: o jucătoare obișnuită cu meciurile în nocturnă la Foro Italico. Când are loc partida

Simona Halep reia lupta la Foro Italico, vineri, de la ora 20:30, împotriva reprezentantei Franței, Caroline Garcia, după ce nu a fost nevoită să joace nici măcar un punct în optimi.

Liderul mondial a beneficiat, joi, de abandonul americancei Madison Keys (detalii AICI). De partea cealaltă, Caroline Garcia a stat pe teren o oră și 33 de minute și a învins-o cu 6-1, 7-6(7) pe campioana de la US Open, Sloane Stephens. Franțuzoaica are un avantaj în fața Simonei: a jucat deja o partidă în condiții de sesiune de seară în capitala Italiei. În plus, Garcia are o serie fantastică în acest start de sezon european de zgură – semifinale consecutive jucate la Stuttgart și Madrid – în cele două turnee pe roșu în care condițiile de joc seamănă cel mai mult cu hardul.

Favorita șapte a turneului nu a pierdut încă set la această a 75-a ediția a competiției de la Roma, însă Halep pornește favorită clară. Românca are avantaj în meciurile directe, 3-1, însă aceasta va fi prima întâlnire pe zgură dintre cele două.

În afara calităților incontestabile pe zgură și a motivației de a-și păstra poziția de lider mondial înainte de Roland Garros, Simona Halep are avantajul de a fi învins-o pe adversara de vineri în cel mai important meci direct. La final de 2017, la Singapore, la finalul unui sezo superb pentru franțuzoaică, Halep a câștigat clar, scor 6-4, 6-2, meciul din faza grupelor.

Publicat: 17 05. 2018, 23:05
Actualizat: 18 05. 2018, 09:35