Simona Halep și-a aflat adversara din semifinale la Toronto! Cel mai bine clasată jucătoare rămasă în turneu este următoarea oponentă a româncei

Simona Halep (România, 15 WTA) se va duela cu Jessica Pegula (SUA, 7 WTA), sâmbătă, în semifinalele turneului WTA 1000 de la Toronto!

După ce a răpus-o pe Cori Gauff (SUA, 11 WTA) cu 6-4, 7-6(2) în sferturile de finală, Simona Halep va întâlni o altă jucătoare americană la turneul de la Toronto!

Jessica Pegula, cel mai bine clasată jucătoare rămasă în turneu, a obținut biletul pentru semifinale după ce a trecut în minimum de seturi de Yulia Putintseva (Kazahstan, 46 WTA), scor 6-3, 6-3.

Simona Halep și-a aflat adversara din semifinale la Toronto! Cel mai bine clasată jucătoare rămasă în turneu, următoarea oponentă a româncei

Simona Halep și-a aflat vineri seară adversara din semifinale la Toronto! Jessica Pegula, următoarea oponentă a româncei, este cel mai bine clasată jucătoare rămasă în turneul din seria WTA 1000. Probabil că Pegula îi va cere lui Cori Gauff sfaturi în ceea ce privește jocul Simonei Halep, având în vedere că cele două sunt prietene și fac tandem în proba de dublu la Toronto. Cori a fost învinsă de Simona pentru a patra oară în tot atâtea partide, la capătul unui meci care a durat o oră și 49 de minute. Halep a mai câștigat de două ori în carieră Openul Canadei, la edițiile din 2016 și 2018, care au avut loc la Montreal.

Simona Halep nu o cunoaște pe Jessica Pegula, având în vedere că cele două nu s-au mai întânit până acum în circuitul WTA. Halep trebuia să o înfrunte pe Pegula în turul doi la Cincinnati 2021, dar constănțeanca s-a retras cu puțin timp înaintea partidei. A doua semifinală de la Toronto 2022 este Beatriz Haddad-Maia (Brazilia) – Karolina Pliskova (Cehia). Halep a devenit principală favorită la câștigarea trofeului la Toronto, în opinia bookmakerilor, după ce liderul mondial Iga Swiatek (Polonia) a fost eliminată de Beatriz Haddad-Maia (Brazilia, 24 WTA), scor 6-4, 3-6, 7-5.

Publicat: 12 08. 2022, 23:38
Actualizat: 13 08. 2022, 09:26