Simona Halep – Serena Williams | Se cunoaște adversara din „sferturi”: „Am jucat perfect, cred că e unul dintre cele mai bune meciuri din viața mea”

Karolina Pliskova (26 de ani, 8 WTA) va fi adversara învingătoarei dintre Simona Halep și Serena Williams în sferturile de finală de la Australian Open. Luni dimineață, cehoaica nu a avut ce discuta cu Garbine Muguruza (25 de ani, 18 WTA), pe care a învins-o în minimum de seturi, scor 6-3, 6-1, după doar o oră și un minut.

Învingătoare în opt dintre precedentele nouă meciuri directe cu Garbine, Karolina a început mai slab, și-a cedat serviciul, dar, apoi, a pus lucrurile în ordine. De la 2-1 pentru iberică, s-a făcut rapid 6-3, iar setul al doilea nu a mai avut niciun orizont. Pliskova a rupt rapid echilibrul, a dominat din serviciu (5 ași, 82% puncte câștigate cu prima servă), s-a impus cu 6-1, iar acum așteaptă șocul optimilor pentru a afla cu cine se bate pentru un loc în careul de ași de la Melbourne: „Cred că a fost unul dintre cele mai bune meciuri din viața mea. Cred că am jucat perfect, am fost bine pregătită și am făcut doar trei greșeli…Nu mi s-a întâmplat niciodată!”, a punctat Pliskova, la finalul meciului.

Înaintea meciului cu Muguruza, Pliskova a prefațat și duelul Halep – Williams: „E cel mai bun meci din optimi de finală. Cu siguranță, va fi o provocare pentru amândouă pentru că nu au jucat de mult una împotriva celeilalte.Am văzut că Serena a evoluat foarte bine în prima săptămână, dar nu s-a confruntat cu nicio jucătoare de top, simt că are multă încredere. O să pună multă presiune.

Simona a avut meciuri dificile, în turul al doilea a întors partida și e bine să ai astfel de meciuri. Ca să ajungi la un trofeu e bine să fii testat în acest fel. Simona poate fi periculoasă, cu siguranță va lupta. A învins-o pe Venus și acest lucru îi dă încredere. E un meci deschis oricărui rezultat. Serena e oricând periculoasă, joacă bine. Uneori nu ai ce să faci împotriva ei. Sigur va fi un meci bun!”, a declarat cehoaica fost lider al ierarhiei mondiale.

Publicat: 21 01. 2019, 09:17
Actualizat: 21 01. 2019, 09:59