Simona Halep n-a avut un Paște liniștit, în ciuda victoriei cu Saisai Zheng! De ce s-a enervat și a dat cu racheta de pământ | VIDEO

Cu toate că scorul înregistrat pe tabelă arată că Simona Halep (România, 3 WTA) a trecut relativ lejer de Saisai Zheng (China, 57 WTA), 6-0, 6-4, românca a avut câteva ieșiri nervoase în timpul meciului de la Madrid.

Perfecționismul Simonei Halep a produs din nou momente bizare în manșa secundă a turneului de la Madrid! A treia favorită a competiției a ținut cu orice preț să câștige repede meciul cu a 57-a jucătoare a lumii, fiind supărată pe sine însăși atunci când nu i-au ieșit execuțiile.

Dacă în primul act nu a avut emoții, lucrurile s-au complicat în setul al doilea! Saisai Zheng s-a apropiat periculos, de la 2-5 la 4-5, moment în care Simona Halep s-a enervat și a dat cu racheta de pământ. Totuși, eleva lui Darren Cahill și-a recăpătat calmul și a tranșat în favoarea ei duelul, scor 6-0, 6-4!

Simona Halep a avut mai multe ieșiri nervoase în timpul meciului cu Saisai Zheng din turul 2 la Madrid

Simona Halep a avansat în optimi la Madrid pentru a 6-a oară în carieră, turneul patronat de Ion Țiriac fiind unul dintre preferatele sale! Dar Simona nu a avut un Paște liniștit, deși a controlat meciul cu Saisai Zheng! În afară de faza în care a izbit cu racheta de pământ, au existat și alte reacții de nervozitate ale Simonei, sportiva reproșându-și unele execuții ratate. De asemenea, ea a strigat ceva către loja în care se afla antrenorul Darren Cahill.

Halep a lăsat nervii deoparte și nu i-a permis lui Zheng să trimită setul secund în prelungiri, așa cum s-a întâmplat în turul I cu Sara Sorribes Tormo, adversara pe care a răpus-o cu scorul de 6-0, 7-5! Simona va juca în faza următoare a turneului de la Madrid cu câștigătoarea partidei dintre Elise Mertens (Belgia, 16 WTA) și Elena Rybakina (Kazahstan, 22 WTA). Halep și-a asigurat un premiu de 34.048 de euro după calificarea în optimi la Madrid.

Publicat: 02 05. 2021, 19:13
Actualizat: 02 05. 2021, 20:31