Simona Halep Roland Garros 2019 | Declarația controversată a tatălui fostei adversare! Românca a învins-o cu 6-1, 6-0, dar părintele lui Swiatek a spus asta: „A arătat…”

Simona Halep s-a calificat la pas în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după una dintre cele mai facile partide jucate în ultimul timp (victorie în 45 de minute), scor 6-1, 6-0! Poloneza Iga Swiatek (18 ani / 104 WTA) a părut depășită total de meci, singurul game câștigat fiind un break. Nu de aceeași părere a fost și Tomasz Swiatek, tatăl tinerei poloneze, care nu a fost impresionat de jocul numărului trei mondial.

Tatăl jucătoarei de tenis este un fost sportiv cunoscut în Polonia. Tomasz Swiatek este un fost canotor care a reprezentat țara la Jocurile Olimpice din 1988, iar tradiția sportului de performanță a rămas în familie.

Iga Swiatek a avut un parcurs bun la Roland Garros, dar dezamăgirea părintelui a întrecut realitatea de pe teren, împotriva Simonei Halep. Tomasz Swiatek crede că fiica sa avea nevoie doar de o zi bună și că Halep „nu a arătat forarte mult tenis”, deși Simona recunoștea, la final, că a făcut un meci aproape perfect: „Rămâne o mică dezamăgire prestația sa din meciul cu Simona Halep. Am sperat că Iga i se va împotrivi pe teren. Cred că din cauza emoțiilor nu a putut câștiga, în condițiile în care românca nu a arătat foarte mult tenis. Totuși, ea a fost sub presiune. A fost prima dată când a jucat pe arena centrală și asta în fața deținătoarei titlului.

Nici bine nu a început meciul că Halep i-a tăiat elanul. Lipsa de experiență a făcut diferența. Sunt convins că dacă Iga ar fi jucat în astfel de condiții înainte, rezultatul ar fi fost altul. Românca a știut cum să joace cu Iga. Și-a pregătit planul și l-a implementat

Teoretic, era posibil ca Halep să aibă o zi slabă și fiica mea să o învingă. Victoria ar fi făcut-o să creadă că e mai bună”, a declarat Tomasz Swiatek pentru expressbydgoski.pl.

Simona Halep (3 WTA) joacă în sferturile de la Roland Garros împotriva Amandei Anisimova (SUA; 51 WTA). Partida are loc azi, după ora 13:00 și poate fi urmărită AICI!

Publicat: 06 06. 2019, 10:58
Actualizat: 06 06. 2019, 11:55