Izbucnirea nervoasă a Simonei Halep a amuțit tribunele la Indian Wells! Arbitrul semifinalei cu Iga Swiatek a sancționat-o imediat | VIDEO

Simona Halep (România, 26 WTA) și-a ieșit din minți după ce a ratat două mingi de set în semifinala cu Iga Swiatek (Polonia, 4 WTA) de la Indian Wells, scor 6-7(6), 4-6! Halep și-a distrus racheta, fapt pentru care a fost sancționată de arbitrul întâlnirii cu Swiatek.

Plină de nervi, Simona Halep și-a făcut praf racheta pe finalul primului set al partidei cu Iga Swiatek, disputată sâmbătă dimineață la Indian Wells! Și, de parcă nu era de ajuns, Simona s-a mai și accidentat în setul al doilea, solicitând un time out medical.

Chiar dacă Halep a mai avut astfel de reacții nervoase în trecut, ieșirea din timpul semifinalei cu Swiatek a fost de o violență extremă! Spectatorii priveau uluiți cum Simona lovea cu toată forța cu racheta de pământ, iar arbitrul de scaun a sancționat gestul sportivei noastre cu un avertisment.

Simona Halep a pierdut dramatic primul set al semifinalei cu Iga Swiatek de la Indian Wells, scor 6-7(6) după o oră de luptă! „Simo” a avut în mână primul act și a condus cu 6-4 în tie-break, dar a ratat ambele mingi de set! Practic, Halep a scăpat printre degete avantajul, iar frustrarea cauzată de irosirea mingilor de set a fost suficientă pentru a declanșa o reacție incredibilă a dublei campioane de Grand Slam.

Halep și-a lovit racheta de pământ atât de tare încât a făcut-o țăndări! Apoi, dubla campioană de Grand Slam nu s-a mai putut concentra și a fost pedepsită de Swiatek: poloneza și-a adjudecat patru puncte la rând și inclusiv setul. Și mai îngrijărător este că Simona s-a accidentat la coapsă în setul secund, în timp ce alerga după o minge, fiind eliminată cu scorul de 6-7(6), 4-6, după o oră și 50 de minute de joc.

Publicat: 19 03. 2022, 05:45
Actualizat: 19 03. 2022, 07:32