Simona Halep, prima reacție după victoria impresionantă cu Anett Kontaveit, din sferturile Australian Open: „Vreau să dau tot ce am mai bun!”. Meciul care a motivat-o pentru a învinge

Romania's Simona Halep reacts as she plays against Estonia's Anett Kontaveit during their women's singles quarter-final match on day ten of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 29, 2020., Image: 495325285, License: Rights-managed, Restrictions: IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE, Model Release: no, Credit line: William WEST / AFP / Profimedia

Simona Halep a reușit să o învingă categoric pe Anett Kontaveit, scor final 6-1, 6-1, în sferturile Australian Open 2020. Victoria s-a desfășurat pe durata a 53 de minute, iar la final sportiva din România a oferit o reacție entuziastă, care a stârnit aplauzele publicului spectactor. Halep se simte foarte bine la Melbourne, iar declarația sa i-a cucerit pe fanii din tribune.

Finala cu Wozniacki a motivat-o pentru acest meci

„E o plăcere să joc aici, în Australia, este cel mai bun tenis al meu. Mă simt bine pe teren, simt jocul, am fost concentrată la fiecare meci jucat și îmi place foarte mult să joc aici, la Melbourne. Am lucrat mai mult în extrasezon pentru prima dată în viața mea, am simțit că mă pot concentra foarte bine, departe de casă.

Darren este o persoană foarte importantă de când l-am cunoscut. Am lucrat foarte mult. E un om minunat, comunicarea este facilă, mă înțelege. Australia este a doua casă pentru mine, mă simt foarte bine. Am amintiri foarte plăcute din 2018, vreau să dau tot ce am mai bun și să repet performanța.

M-a rănit foarte mult meciul din finala de anul trecut, cu Wozniacki. Vreau să mă concentrez pe următorul meci. Nu voi urmări meciul posibilelor adversare, voi merge la shopping, mă voi relaxa. Astăzi, cam atât cu tenisul”, a spus Simona Halep la finalul meciului.

Publicat: 29 01. 2020, 03:22
Actualizat: 29 01. 2020, 04:42