Simona Halep, prima reacție după victoria din primul tur la Birmingham! Ce i-a transmis adversarei: „I-am urat să fie sănătoasă!”

Simona Halep (România, 20 WTA) a vorbit imediat după ce a învins-o pe Lesia Tsurenko (Ucraina, 116 WTA) și s-a calificat în optimile de finală la Birmingham.

Simona Halep și-a exprimat îngrijorarea față de starea de sănătate a Lesiei Tsurenko, după ce românca a învins-o luni pe ucraineancă, scor 6-1, 6-4 în primul tur la Birmingham!

Tsurenko a acuzat o stare de rău în setul secund și a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 6-1, 3-3! Lesia a revenit pe teren, dar nu i-a mai făcut față Simonei Halep, constănțeanca impunându-se după o oră și 19 minute de joc.

Simona Halep a acordat un interviu pe teren, dezvăluind ce i-a transmis Lesiei Tsurenko la final: „I-am urat să fie sănătoasă și sper să se recupereze repede! Nu a fost ușor să îmi păstrez concentrarea după acea pauză de vestiar, niciodată nu este ușor”, a afirmat Simona.

Aflată la primul meci pe iarbă după trei ani, românca s-a acomodat foarte repede cu suprafața de joc, dominându-și adversara: „Au trecut aproape trei ani de când nu mai jucasem pe iarbă și e importantă pentru mine această victorie”, a adăugat Halep.

„Meciul următor va fi diferit!”

Simona Halep se va duela în faza următoare cu Harriet Dart, o jucătoare pe care a mai întâlnit-o o singură dată, scor 6-2, 6-4 în turul secund la Australian Open 2020! Românca a uitat însă că a mai jucat împotriva britanicei: „Am văzut-o jucând, dar nu am întâlnit-o până acum, așa că va fi ceva diferit. De fiecare dată am fanii mei care mă încurajează, atât români, cât și ceilalți fani din tribune.

Mulți oameni au venit să ne vadă astăzi și le mulțumesc. Să câștig trofeul aici e foarte important pentru mine, dar mai e mult până acolo. Acum mă gândesc la meciul următor”, a spus Simona Halep după calificarea în optimile de finală la turneul de la Birmingham.

Publicat: 13 06. 2022, 18:26
Actualizat: 13 06. 2022, 19:04