Prima reacţie a Simonei Halep după calificarea în optimi la Madrid: „E o plăcere!” Senzaţia de deja-vu pe care a trăit-o

Romania's Simona Halep servesl to Spain's Sara Sorribes during their match at the Mutua Madrid Open tennis tournament in Madrid, Spain, Friday, April 30, 2021. (AP Photo/Bernat Armangue)

Simona Halep (România, 3 WTA) a reacţionat după calificarea în optimile turneului de la Madrid! Românca a avut emoţii doar în setul secund, aşa cum s-a întâmplat şi în meciul din primul tur.

Simona Halep a învins-o pe Saisai Zheng (China, 57 WTA), cu scorul de 6-0, 6-4, iar setul al doilea a fost mult mai echilibrat decât primul! Halep credea că va trece fără emoții de Zheng în momentul în care conducea cu set și 3-0, dar chinezoaica a revenit spectaculos.

După ce Saisai Zheng s-a apropiat de la 2-5 la 4-5, Simona Halep a turat din nou motoarele și a fructificat prima minge de meci, scor 6-0, 6-4! Românca a trăit o senzație de deja-vu, pentru că adversara din turul I, Sara Sorribes Tormo (Spania, 46 WTA), a reușit o revenire incredibilă, de la 1-5 la 5-5, meciul încheindu-se cu 6-0, 7-5.

Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în optimile turneului de la Madrid: „A fost un meci foarte bun, asemănător celui din primul tur!”

Simona Halep, în ciuda unor reacții de nervozitate pe care le-a avut, s-a declarat mulțumită de nivelul ei de joc: „A fost un meci foarte bun, asemănător celui din primul tur. Ea a jucat foarte bine în setul doi, dar sunt bucuroasă că am reușit să câștig. Mă simt ca acasă aici. E mereu o plăcere să revin la Madrid, mă bucur să fiu aici, am oameni extraordinari lângă mine”, a declarat Simona Halep la interviul acordat pe teren.

Simona Halep a avansat în optimi la Madrid pentru a 6-a oară în carieră, după un meci relativ lejer. Cu toate că a dat cu racheta de pământ la un moment dat, Halep a lăsat nervii deoparte și a închis partida cu Saisai Zheng după o oră și 20 de minute! Simona Halep a câștigat 34.048 de euro pentru calificarea în optimi la Madrid, turneu care propune în acest an o reţetă financiară mult mai redusă decât la ediţiile precedente!

Publicat: 02 05. 2021, 20:12
Actualizat: 02 05. 2021, 20:16