Simona Halep, eliminată în sferturi la Madrid! Ons Jabeur a făcut un meci fenomenal și a îngenuncheat-o pe româncă

Simona Halep (România, 21 WTA) a fost eliminată de Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA), scor 3-6, 2-6 în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Madrid, Live Video Online pe www.prosport.ro!

Game, set și meci Ons Jabeur! Tunisianca a făcut un meci fenomenal în sferturi la Madrid și a învins-o pe Simona Halep, campioana edițiilor din 2016 și 2017, după numai o oră și 9 minute de joc!

Scurtele executate de Jabeur i-au dat mari bătăi de cap lui Halep, care a fost destabilizată de ocupanta locului 10 WTA prin ruperile de ritm senzaționale! Pentru Simona urmează turneul de la Roma, săptămâna viitoare.

UPDATE 14:12 Ons Jabeur reușește dublu break-ul, iar Simona Halep e la un pas de eliminare în sferturi la Madrid: 3-6, 2-5!

UPDATE 14:08 Simona Halep – Ons Jabeur 3-6, 2-4! Scurtele tunisiencei continuă să facă ravagii pe arena centrală de la Madrid.

UPDATE 14:01 Ons Jabeur continuă să joace încântător și câștigă pe serviciul Simonei Halep și în manșa secundă: 3-6, 2-3! Românca se află în mare încurcătură.

UPDATE 13:57 Simona Halep – Ons Jabeur 3-6, 2-2! Fără break-uri până acum în setul al doilea.

UPDATE 13:45 Simona Halep pierde primul set, după 35 de minute de joc: 3-6! Chiar dacă Simona a realizat primul break al meciului, Ons Jabeur a dictat ritmul în game-urile care au urmat. Iar punctul de set a fost unul epic.

UPDATE 13:35 Ons Jabeur continuă seria uimitoare și face 4 game-uri la rând! Simona Halep servește pentru a rămâne în set la 2-5!

UPDATE 13:30 Simona Halep – Ons Jabeur 2-3! Tunisianca returnează inteligent și reușește să răstoarne scorul.

UPDATE 13:23 Simona Halep joacă solid din spatele liniei de fund și realizează break-ul: 2-1! Început de meci excelent pentru Simo!

UPDATE 13:08 A început Simona Halep – Ons Jabeur, meciul vedetă din sferturile de finală ale turneului de la Madrid! Tunisianca servește prima!

Simona Halep dă o nouă bătălie, miercuri, la turneul de la Madrid, întâlnind-o pe Ons Jabeur în sferturile de finală! Halep pornește cu prima șansă în fața tunisiencei, ținând cont că românca a defilat până acum în capitala Spaniei: 6-2, 6-3 cu Shuai Zhang, 6-3, 6-1 cu Paula Badosa și 6-4, 6-4 cu Cori Gauff.

Înaintea meciului programat pe arena centrală „Manolo Santana”, Ons Jabeur a făcut un gest mai rar întâlnit în sportul alb și le-a cerut spectatorilor de la Madrid să nu o încurajeze pe Simona Halep. Românca a triumfat de două ori în carieră la „Mutua Madrid Open” (2016 și 2017).

Simona Halep – Ons Jabeur, în sferturi la Madrid, Live Video Online de la ora 13:00

Simona Halep și Ons Jabeur se întâlnesc pentru a patra oară în circuitul de tenis profesionist, românca având 2-1 în meciurile directe! Jucătoarea din Tunisia a câștigat prima confruntare cu Simona, 6-1 (abandon) în runda inaugurală la Beijing 2016, iar Halep s-a impus cu 1-6, 6-2, 7-6(7) în optimi la Dubai 2020, respectiv cu 6-4, 6-3 în sferturi la Dubai 2022.

Simona Halep și-a asigurat un premiu important după calificarea în sferturile de finală la Madrid, în valoare de 178.000 de dolari. Astfel, românca a strâns 38,81 de milioane de dolari din tenis, depășind-o pe legendara Maria Sharapova (38,77 milioane de dolari). Dacă merge în semifinale la Madrid, românca va încasa 327.000 de dolari.

Simona și-a spus părerea sinceră despre tunisiancă

Chiar dacă Ons Jabeur a făcut o declarație lipsită de fair-play și i-a asmuțit pe spectatori împotriva Simonei Halep, românca are o părere bună despre tunisiancă: „Va fi un meci total diferit! La Dubai a fost destul de dificil, deoarece toată lumea era cu ea. Uneori, îmi trag energia din spectatori, cum a fost aici cu Paula Badosa, aşa că nu îmi bat capul cu asta. Îmi place energia care o simţi pe teren şi iubesc atmosfera. E mai bine să ai oameni în tribune decât să fie goale, aşa că va fi în ordine.

Este diferită. Este o persoană grozavă, în primul rând, pentru că ne înţelegem foarte bine. E întotdeauna plăcut să vorbeşti cu ea. Însă de fiecare dată când suntem pe teren e o mare luptă, o bătălie. Mă aştept la una şi în turul următor, dar mă aflu aici pentru a da tot ce pot, aşa cum spun în fiecare zi. Mă simt bine pe teren, simt jocul şi aştept cu nerăbdare să joc şi să lupt pentru victorie”, a declarat Simona Halep, citată de WTA.

Publicat: 04 05. 2022, 14:12
Actualizat: 04 05. 2022, 14:22