Simona Halep, mesaj emoționant după primul meci de la Praga. „Ți-a fost la fel de dor cum mi-a fost și mie?” | FOTO

Au fost șase luni grele pentru Simona Halep. Accidentarea suferită la Dubai și apoi problemele legate de pandemia de COVID-19 au ținut-o departe de sportul pe care îl iubește atât de mult. Sportiva noastră s-a întors pe teren în primul tur de la Praga. După meci a postat câteva fotografii în care i se citește bucuria pe față. Mesajul este cât se poate de sugestiv.

Simona Halep a câștigat greu primul meci după șase luni de pauză. Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a vorbit de o victorie „muncitorească” în partida cu Polona Hercog. Două ore și jumătate a durat confruntarea în care sportiva din România a ratat 6 mingi de meci.

La finalul partidei a strâns pumnul bucuroasă și apoi s-a închinat. Aceste fotografii le-a postat pe contul personal de Twitter alături de un mesaj în limba engleză în care întreabă: „Ți-a fost la fel la de dor cum mi-a fost și mie?”.

Simona Halep, optimistă după primul meci

Simona Halep a câștigat cu 6-1, 1-6, 7-6, iar în turul următor o va înfrunta pe Barbora Krejcikova. A recunoscut că nu a făcut un meci grozav și că i-a fost greu după 6 luni de pauză, dar speră să joace mult mai bine în următoarele partide de la turneul din capitala Cehiei

„E o adversară greu de învins, ştiam asta. Am jucat bine în primul set, am fost sigură pe mine. Ştiam ce am de făcut pe teren. Ea a rupt ritmul cu câteva scurte şi apoi au apărut probleme. Dar am reuşit să rămân concentrată la final şi să obţin victoria.

Trebuie să fiu pregătită pentru meciul din turul 2, ştiu că nu va fi uşor. Trebuie să îmi ajustez jocul, nu am terminat deloc bine partida de azi. Dar abia aştept să intru din nou pe teren”, a declarat Simona Halep la finalul partidei cu Polona Hercog.

SURSA FOTO: Twitter

Publicat: 11 08. 2020, 19:06
Actualizat: 11 08. 2020, 19:11