Simona Halep, lovitură senzațională cu Sabalenka! Fanii din Dubai s-au ridicat în picioare: „Nu se poate așa ceva!” | VIDEO

Simona Halep of Romania in action during her third round match at the 2020 Australian Open Grand Slam tennis tournament Australian Open Tennis, Day Six, Melbourne Park, Australia - 25 Jan 2020, Image: 494666160, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no, Credit line: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o pe bielorusa Aryna Sabalenka (21 de ani, 13 WTA), 3-6, 6-2, 6-2, în „sferturile” turneului de la Dubai. După un prim set cedat, Simona și-a revenit în setul doi și a reușit câteva lovituri senzaționale. Fanii au aplaudat lovitura de geniu a româncei.

VIDEO | Simona Halep – Aryna Sabalenka 3-6, 6-2, 6-2, sferturi de finală la WTA Dubai. Simona este în semifinalele competiției

În setul 2, la scorul de 5-2 pentru Simona și pe serviciul adversarei, Halep s-a apărat incredibil la un schimb mai lung de mingi. Românca a ajuns în ultima clipă o minge trimisă spre colțul terenului și a trimis un passing în cross din alergare. Sabalenka a rămas fără replică, spre încântarea fanilor, care au apreciat reușita constănțencei.

„Iubesc să joc în Dubai”, a declarat Simona Halep după meci.

În semifinalele turneului WTA de la Dubai, Simona Halep va juca cu Jennifer Brady (52 WTA). Meciul cu americanca este programat vineri, nu mai devreme de ora 17:00.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta croata Petra Martic (15 WTA) și kazaha Elena Rybakina (19 WTA).

Publicat: 20 02. 2020, 21:52
Actualizat: 20 02. 2020, 21:59