Simona Halep, lovitură magnifică marca Rafael Nadal la Stuttgart! Cum a lăsat-o fără replică pe Ekaterina Alexandrova | VIDEO

Simona Halep of Romania in action during her second-round match at the 2021 Porsche Tennis Grand Prix WTA 500 tournament Porsche Tennis Grand Prix, Tennis, Stuttgart, Germany - 22 Apr 2021,Image: 607254028, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Tenisul Simonei Halep a produs câteva lovituri magnifice în meciul cu Ekaterina Alexandrova din sferturile turneului de la Stuttgart! Rusoaica ce o conducea cu 2-1 în meciurile directe pe Simona a primit o lecție din partea constănțencei.

Simona Halep (3 WTA) a jucat impecabil, vineri seară, reușind a doua victorie consecutivă în minimum de seturi! Românca nu i-a lăsat nicio șansă Ekaterinei Alexandrova (34 WTA) și meciul a durat numai o oră și 12 minute, scor 6-1, 6-4. Românca a acces semifinalele turneului de categorie WTA 500, acolo unde se va duela cu Aryna Sabalenka sau Anett Kontaveit.

Ekaterina Alexandrova a încercat să fie agresivă în fața Simonei Halep, dar românca și-a contracarat fără probleme adversara. Cireașa de pe tort a fost un passing shot perfect reușit de Halep în setul secund, unul mult mai disputat decât cel inaugural.

Simona Halep, passing shot magnific marca Rafael Nadal în meciul cu Ekaterina Alexandrova de la Stuttgart

Simona Halep a reușit, în meciul cu Ekaterina Alexandrova de la Stuttgart, un passing de rever fabulos, în stilul „regelui zgurii”, Rafael Nadal! Jucătoarea noastră a fost poreclită și ea „regina zgurii”, iar mingea returnată dintr-un unghi dificil, care a lăsat-o fără reacție pe Alexandrova, este o dovadă că Halep își merită pe deplin renumele. Totodată, privirea rusoaicei după ce a pierdut punctul este neprețuită.

Halep nu s-a remarcat doar prin lovituri de passing, ci și printr-un serviciu foarte bine plasat: „Am încercat să fiu cât mai agresivă și să dictez ritmul. Mă simt tot mai puternică mental de la meci la meci. Învingându-le pe aceste două fete, care m-au bătut în trecut, reprezintă un mare plus. Sunt mulțumită de modul în care am servit și cred că acesta e secretul meu! Acum am nevoie de un masaj și să mă bucur de victorie!”, a declarat Simona Halep la finalul meciului cu Ekaterina Alexandrova.

Publicat: 23 04. 2021, 23:17
Actualizat: 23 04. 2021, 23:24