Simona Halep, super lovitură marca Federer în meciul câștigat cu Ashleigh Barty! Românca a returnat mingea printre picioare | VIDEO

Simona Halep (2 WTA) a făcut show total în meciul câștigat vineri contra australiencei Ashleigh Barty (1 WTA) la Adelaide, scor 3-6, 6-1, 10-8 în cadrul super demonstrativului Day at the Drive”.

Simona Halep (29 de ani) a reușit lovitura meciului în fața australiencei Ashleigh Barty (24 de ani), un tweener de toată frumusețea prin care a ridicat spectatorii în picioare.

Aflată într-o poziție dificilă, cu spatele la teren, Simona a ales să returneze mingea în stilul maestrului elvețian Roger Federer! Iar româncei i-a reușit lovitura, trecând mingea peste fileu.

Simona Halep a reușit o execuție marca Federer în meciul câștigat cu Ashleigh Barty la Adelaide

În ciuda faptului că jucat modest în primul set de la Adelaide, pierdut după numai 30 de minute, Simona Halep a punctat la capitolul artistic! Românca a reușit o lovitură marca Roger Federer, trimițând mingea printre picioare, dintr-o poziție imposibilă.

Ashleigh Barty, aflată la fileu, a fost pe fază și a câștigat, totuși, punctul. Barty a încercat să o copieze pe Halep și a încercat o lovitură asemănătoare, însă liderului mondial nu i-a ieșit execuția. Ashleigh nu mai jucase niciun meci oficial de mai bine de un an, dar cu toate acestea a pus-o în dificultate pe Simona.

Simona Halep s-a impus în primul meci al sezonului după o revenire spectaculoasă

Per total, Simona Halep a fost jucătoarea mai bună în meciul demonstrativ disputat la complexul Memorial Drive Tennis Club din Adelaide! Constănțeanca s-a impus dramatic, scor 3-6, 6-1, 10-8, după ce a fructificat prima minge de meci pe care și-a creat-o. Deși a cedat clar primul set, Halep a rămas concentrată și a obținut o victorie de orgoliu.

Nici că se putea un început de sezon mai bun pentru Simona Halep, care a fost mai puternică decât liderul clasamentului WTA în primul meci din 2021! Jocul Simonei a fost extrem de promițător în vederea turneelor ce urmează la Melbourne Summer Series (31 ianuarie – 6 februarie) și Australian Open (8 – 21 februarie).

Publicat: 29 01. 2021, 15:39
Actualizat: 29 01. 2021, 15:43