Simona Halep le răspunde celor care îi contestă locul din clasament: „Am auzit că am fost un număr 2 «fake». Nu e chiar așa”

Simona Halep (23 de ani) a avut o ascensiune formidabilă în anul 2014. A început sezonul pe locul 11 WTA și l-a încheiat pe poziția 3 WTA. Chiar dacă a făcut numeroase meciuri mari și la un moment dat a ocupat locul 2, în spatele Serenei Williams (SUA), au existat voci care au spus că adversarele pe care Simona le-a învins nu au fost unele de calibru.

Halep a ținut să le răspundă tuturor celor care au contestat-o, într-un interviu pentru Eurosport: „Am auzit că am fost număr 2 fake (nemeritat). Nu e chiar așa. Am muncit să ajung acolo, am avut rezultate. Că s-a retras Na Li și au fost accidentări, asta e, se mai întâmplă în tenis”.

Halep a declarat întotdeauna că se gândeștea doar la meciurile pe care trebuie să le joace, nu și la clasament, subliniind acest lucru încă o dată: „Oricum, pentru mine clasamentul nu este foarte important, nu-ți garantează absolut nimic”.

Simona a câștigat două turnee WTA în sezonul recent încheiat, Doha (Qatar) și București (România), putându-se lăuda și cu finala Turneului Campioanelor de la Singapore. În turneele de Grand Slam a reușit performanțe notabile la Roland Garros (Franța) – finală – și Wimbledon (Anglia) – semifinală.

Stiați că avem o pagină de Facebook dedicată Simonei Halep?

Publicat: 29 12. 2014, 16:00
Actualizat: 29 12. 2014, 16:10