Simona Halep jubilează după calificarea în semifinale la Stuttgart: „Acesta e secretul meu!” Ce spune despre viitoarea adversară

February 12, 2021, Melbourne, VIC, USA: MELBOURNE, VIC - FEBRUARY 12: Simona Halep of Romania celebrates after winning her match during round 3 of the 2021 Australian Open on February 12 2020, at Melbourne Park in Melbourne, Australia. (Photo by Jason Heidrich/Icon Sportswire),Image: 590523684, License: Rights-managed, Restrictions: * France, Italy, and Japan Rights OUT *, Model Release: no

Simona Halep (3 WTA) a reușit o nouă victorie entuziasmantă la turneul de la Stuttgart, calificându-se în semifinalele competiției WTA 500! Halep a făcut instrucție cu Ekaterina Alexandrova (Rusia, 34 WTA), scor 6-1, 6-4!

Simona Halep și-a făcut temele după ce pierduse precedentele două meciuri directe cu Ekaterina Alexandrova! Românca și-a distrus adversara vineri seară și a încheiat conturile după o oră și 12 minute de joc.

Halep a acordat un interviu pe teren, dezvăluind care a fost secretul victoriei! La fel ca și în meciul din turul 2 cu Marketa Vondrousova, scor 6-1, 6-3, serviciul Simonei a funcționat perfect.

Simona Halep jubilează după calificarea în sferturi la Stuttgart: „ Sunt mulțumită de modul în care am servit și cred că acesta e secretul meu!”

„Știam că va juca rapid și plat, așa că a trebui să o fac să alerge mai mult decât în meciurile precedente! Mi-am învățat lecția, iar astăzi m-am concentrat pe ceea ce trebuie să fac pe teren. Mereu e complicat atunci când câștigi ușor primul set! Primele game-uri din setul secund sunt importante.

Am încercat să fiu cât mai agresivă și să dictez ritmul. Mă simt tot mai puternică mental de la meci la meci. Învingându-le pe aceste două fete, care m-au bătut în trecut, reprezintă un mare plus. Sunt mulțumită de modul în care am servit și cred că acesta e secretul meu! Acum am nevoie de un masaj și să mă bucur de victorie!”, a declarat Simona Halep la finalul meciului cu Ekaterina Alexandrova.

Halep se așteaptă să o înfrunte pe Sabalenka în semifinale

Simona Halep se va lupta pentru finală cu câștigătoarea meciului dintre Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA) și Anett Kontaveit (Estonia, 27 WTA), iar românca se așteaptă să joace contra bielorusei: „Este o motivație în plus că am câștigat azi! Este o lecție când pierd un meci. Îmi place suprafața, mă simt mai bine pe zgură. Sper să mă pot califica în finală!

Știu, cu Sabalenka este un meci dificil, trebuie să deschid terenul foarte bine, dar sunt dornică să joc contra ei. Pe zgură nu am mai jucat cu ea. Nu prea analizez alte jucătoare, analizez jocul meu”, a declarat Simona într-o altă intervenție, la Digisport.

Publicat: 23 04. 2021, 22:39
Actualizat: 24 04. 2021, 23:06