Simona Halep a învins-o pe Jaqueline Cristian și o așteaptă pe Emma Răducanu în semifinalele Transylvania Open! Video Online. O nouă victorie impresionantă pentru favorita principală

Simona Halep (România, 18 WTA) a trecut fără emoții de Jaqueline Cristian (România, 105 WTA), scor 6-1, 6-1, și s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca, Live Video Online pe www.prosport.ro. Urmează un duel cu Emma Răducanu (Marea Britanie, 23 WTA) sau Marta Kosyuk (Ucraina, 55 WTA).

Simona Halep se califică en fanfare în semifinalele turneului Transylvania Open, după 6-1, 6-1 cu Jaqueline Cristian! Halep a făcut instrucție și cu Cristian, după ce în primul tur a eliminat-o fără drept de apel pe Gabriela Ruse, cu 6-1, 6-2.

În semifinale am putea asista la meciul anului, între Simona Halep și Emma Răducanu, dacă britanica de origine română trece în această seară de ucraineanca Marta Kostyuk.

UPDATE 19:07 Simona Halep se desprinde decisiv, 6-1, 4-1 cu Jaqueline Cristian, și se află la două game-uri de calificarea în semifinalele Transylvania Open!

UPDATE 18:55 Simona Halep – Jaqueline Cristian 6-1, 2-1! Simona o ia pe sus pe Jaqueline și în setul al doilea, reușind break-ul repede.

UPDATE 18:42 Set câștigat clar de Simona Halep, scor 6-1 cu Jaqueline Cristian după 34 de minute! Experiența Simonei a fost determinantă în actul inaugural!

UPDATE 18:38 Simona Halep – Jaqueline Cristian 5-1! Vine dublu break-ul, după o minge trimisă în fileu de outsideră! Foarte crispată este Jaqueline în acest prim set.

UPDATE 18:24 Jaqueline salvează minge de dublu break a Simonei și își adjudecă un prim game! Halep are 3-1 și servește.

UPDATE 18:15 Simona reușește break-ul rapid, 2-0! Se pare că favorita principală s-a recuperat după episodul de joi seară, ținând cont că se deplasează excelent pe teren.

UPDATE 18:05 Începe în scurt timp sfertul de finală 100% românesc dintre Simona Halep și Jaqueline Cristian, cu favorita principală la serviciu. Jaqueline a intrat pe teren îmbrăcată precum Contele Dracula, la fel ca la primele două partide de la Cluj.

Simona Halep revine pe teren la mai puțin de 24 de ore după ce i s-a făcut în meciul cu Varvara Gracheva (Rusia, 81 WTA), scor 6-4, 6-2! Simonei i s-a tăiat respirația pe finalul primului set, din cauza unor dureri în zona lombară.

Chiar dacă a terminat meciul cu bine, Simona a făcut o declarație alarmantă la final: „Spatele mi s-a blocat, durerea este foarte mare, îți taie respirația, și nu mă pot apleca sau mișca prea mult. Dar sunt obișnuită cu durerea, am mai avut asta înainte, am vrut să continui și să termin acest meci. E bine că am câștigat, nu știu cum, dar este o victorie bună pentru mine!”.

Simona Halep – Jaqueline Cristian, în sferturi la Transylvania Open, Live Video Online de la ora 18:00

Vom vedea dacă Simona Halep se va reface în timp util pentru a se duela cu conaționala Jaqueline Cristian, vineri, de la ora 18:00! Va fi prima confruntare dintre cele două în circuitul WTA. Halep a mai întâlnit o româncă în această săptămână, pe Gabriela Ruse (85 WTA), nelăsându-i nicio șansă acesteia, scor 6-1, 6-2.

Jaqueline Cristian a arătat o formă excelentă și a învins două jucătoare mai bine clasate decât ea în primele două tururi: 3-6, 7-6(8), 7-6(3) cu Kaja Juvan (Slovenia, 98 WTA) și 7-6(5), 7-5 cu Ajla Tomljanovic (Australia, 43 WTA). Simona Halep nu a mai pierdut însă de 11 ani contra unei compatrioate – Sorana Cîrstea o învingea ultima dată în calificări la Cincinnati 2010, cu 6-2, 6-4.

Câștigătoarea partidei dintre Simona Halep și Jaqueline Cristian o poate întâlni pe Emma Răducanu în semifinale

Meciul dintre favorita principală Simona Halep și Jaqueline Cristian, din sferturile turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca, poate fi urmărit în timp real pe www.prosport.ro și la TV pe Digisport 2.

Câștigătoarea partidei dintre Halep și Cristian o poate întâlni pe Emma Răducanu (Marea Britanie) în semifinalele competiției dotate cu premii în valoare totală de 235.238 de dolari. Răducanu, cap de serie numărul 3 la Cluj, se luptă cu Marta Kostyuk (Ucraina), favorită numărul șase, pentru un loc în careul de ași.

Publicat: 29 10. 2021, 19:00
Actualizat: 29 10. 2021, 19:23