Simona Halep își dorește foarte tare o semifinală românească la Praga. „M-aș bucura foarte mult ca Irina să câștige”

Simona Halep nu are prea mult timp să celebreze după victoria cu Barbora Krejcikova. Are un nou meci vineri
Vezi galeria foto - 8 poze

Simona Halep s-a întors în forță pe terenul de tenis, după ridicarea restricțiilor. A câștigat două meciuri la Praga și a ajuns în semifinale. În următorul partidă, sportiva aflată pe locul 2 WTA ar putea să dea piept cu o jucătoare din România. Irina Begu a câștigat primul set din partida cu Sara Sorribes Tormo, dar duelul a fost oprit din cauza ploii.

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Praga. Partida cu Magdalena Frech a semănat cu o „plimbare în parc”. A durat doar 59 de minute și s-a terminat în două seturi: 6-2, 6-0. Halep a avut multe lovituri câştigătoare, 22-6, iar ambele jucătoare au înregistrat și câte 16 erori neforțate.

„Nu a fost meciul perfect. M-a mulțumit că am deschis terenul foarte bine, am avut niște unghiuri foarte bune, iar asta mi-a dat încredere. Nu mi-a plăcut serviciul, nu mi-au plăcut anumite greșeli făcute ușor și unele retururi, dar e normal după atâtea luni de pauză”, a declarat sportiva din România la Digi Sport.

Simona Halep speră să-și intre cât mai rapid în timp, dar a recunoscut că este afectată de faptul că nu sunt spectatori în tribune.

„E un pic apăsătoare situația, dar m-am obișnuit, siguranța e importantă, organizatorii au mare grijă de asta și ne simțim în siguranță. Trebuie să ne bucurăm că avem ocazia să jucăm, nu să ne plângem”, a mai spus jucătoarea noastră.

Simona Halep, pregătită pentru o semifinală românească

Simona Halep o va înfrunta în semifinale pe învingătoarea din partida Irina Begu (82 WTA) – Sara Sorribes Tormo (84 WTA). Românca și-a adjudecat primul set, 6-2, dar ploaia torențială a oprit meciul. Partida se va relua sâmbătă.

„Mă aștept la un meci foarte greu. O știu pe Irina foarte bine și e o jucătoare solidă. M-aș bucura foarte mult să câștige și să se califice, să fim două românce.

Merită și ea, s-a pregătit foarte bine pentru acest turneu, iar cine o să joace mai bine o să câștige”, a declarat Halep, la Digi Sport.

Publicat: 14 08. 2020, 20:43
Actualizat: 14 08. 2020, 20:44