Simona Halep, învinsă dramatic în proba de dublu de la Birmingham. Câți bani a câștigat fostul lider mondial | VIDEO

Simona Halep a părăsit dramatic proba de dublu de la Birmingham, acolo unde a făcut pereche cu Donna Vekic.

Românca și partenera sa au cedat în două seturi, după o oră și 21 de minute, în fața perechii Latisha Chan / Sam Stosur.

Astfel, Simona Halep se va concentra doar pe proba de simplu, după ce a trecut în primul tur de Lesia Tsurenko.

Simona Halep, eliminată dramatic în proba de dublu de la Birmingham

Simona Halep și Donna Vekic au pierdut primul set cu scorul de 3-6, iar apoi s-au descurcat mult mai bine, însă n-au putut împinge meciul în decisiv. Chan și Stosur au câștigat setul al doilea cu 7-6.

Prezenţa în primul tur de la Birmingham este recompensată cu 1.800 de dolari şi un punct la dublu.

Simona Halep continuă la simplu, unde va evolua în turul doi cu britanica Harriet Dart.

Fostul lider mondial s-a mai întâlnit o singură dată în circuit cu Harriet Dart, scor 6-2, 6-4 în turul secund la Australian Open 2020, dar românca a uitat acel meci. După ce a învins-o pe Lesia Tsurenko, sportiva noastră a vorbit despre viitoarea adversară, neamintindu-și de precedentul duel direct: „Am văzut-o jucând, dar nu am întâlnit-o până acum, așa că va fi ceva diferit. De fiecare dată am fanii mei care mă încurajează, atât români, cât și ceilalți fani din tribune. Mulți oameni au venit să ne vadă astăzi și le mulțumesc. Să câștig trofeul aici e foarte important pentru mine, dar mai e mult până acolo. Acum mă gândesc la meciul următor”.