Simona Halep, în pericol să piardă și locul 2 mondial după înfrângerea cu Kasatkina de la Wuhan

Revenirea Simonei Halep în circuitul WTA după o pauză de aproxumativ o lună a fost așteptată cu mare interes, dar reprezentanta României și-a încheiat destul de repede aventura la Wuhan, după 72 de minute de joc. Numărul 2 mondial a fost învinsă de Daria Kasatkina cu 6-2, 6-1 în turul 2 al întrecerii din China. Simona a părăsit mai repede turneul decât și-ar fi dorit, iar acum riscă să piardă și poziția secundă în ierarhia mondială.

În 2016, Simona Halep a acces până în semifinale la Wuhan, astfel că a avut de apărat 350 de puncte la ediția din acest an. Adică puțină presiune, dar mai ales o mare motivație, având în vedere și perspectivele de a urca pe locul 1 mondial. Cu o înfrângere în turul 2 la Wuhan, șansele româncei a deveni lider mondial s-au irosit pentru moment. Mai mult, Simona riscă să piardă și locul 2 în clasamentul WTA.

Poziția este amenințată de Karolina Pliskova, calificată azi în optimi după 6-4, 3-6, 6-4 cu chinezoaica Shuai Zhang. Jucătoarea din Cehia va urca pe locul 2 WTA dacă se impune în următoarele două partide, cu Qiang Wang (în optimi) și cu învingătoarea dintre Radwanska și Barty într-un eventual sfert de finală.

Simona Halep a disputat primul meci în această toamnă, după turneul de la US Open.

Publicat: 26 09. 2017, 14:23
Actualizat: 26 09. 2017, 14:44