Simona Halep, în extaz după calificarea în sferturi la Wimbledon: „Joc mai bine de la o zi la alta!”

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a învins-o pe Paula Badosa (24 de ani, locul 4 WTA), în optimile turneului de la Wimbledon, și s-a declarat nerăbdătoare să joace următorul meci.

Meciul dintre Simona Halep și Paula Badosa s-a jucat luni seară, pe Terenul Central de la Wimbledon, iar românca s-a impus în două seturi, cu scorul de 6-1, 6-2, după o oră și două minute de joc.

Astfel, românca a obținut calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon.

Simona Halep, în extaz după calificarea în sferturi la Wimbledon

La finalul partidei cu Paula Badosa, Simona Halep a recunoscut că s-a simțit bine pe teren și că așteaptă cu nerăbdare următorul meci de la Wimbledon.

„Mi-am dorit să fiu aici (n.r. – pe arena centrală) astăzi. Cred că am făcut un meci bun. Badosa joacă foarte bine, este greu să bați. Mi-a plăcut foarte mult să revin pe arena centrală, în fața acestor spectatori nemaipomeniți, care mereu mă susțin. E o plăcere!

Nu m-am gândit că n-am pierdut niciun set. Sunt mulțumită de cum joc în turneu, în fiecare zi e mai bine. De abia aștept următorul meci, sper să joc la fel de bine precum astăzi.

Mi-a lipsit enorm Wimbledon, joc pentru prima dată în ultimii trei ani. A fost minunat să joc, am fost mai emoționată ieri decât astăzi. Arena centrală este extraordinară, încerc să joc cât mai bine aici”, a spus Simona Halep, după meci, pentru Eurosport.

În runda următoare, Simona Halep o va întâlni pe Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA), care a trecut de Harmony Tan (24 de ani, 115 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră și un sfert de joc.

Publicat: 04 07. 2022, 20:54
Actualizat: 04 07. 2022, 21:03