Simona Halep, după ce a câștigat turneul de la Madrid: „Nu mă așteptam să ajung aici”

Simona Halep a câștigat primul turneu WTA din acest an la Madrid și a recunoscut la finalul meciului disputant împotriva sportivei din Slovacia, Dominika Cibulkova că nu se aștepta să jungă în finală după parcursul avut în 2016.

Halep recunoaște că nu se gândea că ar putea cuceri trofeul la Madrid Open.

„Nu mă așteptam înainte de a ajunge aici că voi câștiga titlul, dar după prima săptămână de antrenamente cu Darren, după multe ore petrecute pe teren, am simțit că am șansa mea. Zi după zi am jucat tot mai bine, iar asta m-a ajutat să cresc din punct de vedere mental, să am mai multă încredere. M-am simțit grozav. Nici vorbă de accidentare sau așa ceva, totul a fost OK. De asta poate am putut câștiga aproape toate meciurile în două”, a precizat Simona Halep, conform wta.com

După victoria de la Madrid, Simona Halep va urca pe locul 5 în clasamentul WTA și pe locul 6 în clasamentul Road to Singapore, clasament ce stabilește sportivele calificate la Turneul Campioanelor.

Halep consideră că ”e normal ca jucătoarele clasate în top 20 sau top 30 să vrea să bată jucătoarele din top 10′‘. ”Am fost în poziția aceasta și cunosc sentimentul. Dar, acum sunt obișnuit cu el. Nu-mi pasă cu cine joc, nu mă mai gândesc la clasament”, a adăugat Simona Halep.

Pentru victoria de la Madrid Open, Simona Halep va încasa un cec de 912.900 euro dar și 1.000 de puncte WTA.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 08 05. 2016, 09:07
Actualizat: 09 05. 2016, 16:36