Simona Halep, după calificarea în sferturi la Cincinnati: „Am câștigat contra numărului 16 mondial, jucând nu tocmai cum mi-am dorit. E lucru mare!”

Simona Halep (2 WTA) s-a calificat joi seară în al 10-lea sfert de finală consecutiv în circuitul WTA, după ce a învins-o pe Anastasija Sevastova (16 WTA) la Cincinnati. Halep s-a impus în minimum de seturi în fața letonei, scor 6-4, 6-3, iar rezultatul a satisfăcut-o pe constănțeancă.

Deși nu i-a ieșit jocul, Simona s-a declarat mulțumită

Halep s-a declarat mulțumită după victoria cu Sevastova care i-a adus calificarea în sferturile turneului Premier 5 de la Cincinnati (SUA)! Simonei nu i-a ieșit jocul, a fost incomodată și de vântul puternic, dar, cu toate astea, a învins-o pe Anastasija într-o oră și 18 minute: „Am simțit meciul destul de greu, nu a fost deloc ușor! Am câștigat contra numărului 16 mondial, jucând nu tocmai cum mi-am dorit. Este mare lucru și sunt foarte fericită”, a declarat eleva lui Darren Cahill la conferința de presă.

Urmează un meci dificil pentru Halep

Bilanțul meciurilor directe dintre Halep și Sevastova a devenit 5-3 în favoarea Simonei, iar pentru româncă urmează o altă confruntare cu o rivală importantă! Halep se va lupta cu Johanna Konta (Marea Britanie, 7 WTA), în noaptea de vineri spre sâmbătă (ora 02:00), pentru un loc în careul de ași de la Cincinnati! Simona și Johanna s-au mai duelat de cinci ori până acum, trei întâlniri având loc chiar în acest sezon. Konta conduce cu 3-2, iar Halep caută revanșa după ce britanica a învins-o în ultima și cea mai importantă partidă: 6-7, 7-6, 6-4 în sferturi la Wimbledon.

Publicat: 18 08. 2017, 08:36
Actualizat: 18 08. 2017, 08:39