Simona Halep, duel de gală în semifinalele turneului de la Roma. Sportiva din România o va înfrunta pe Garbine Muguruza, jucătoarea care a eliminat-o de la Australian Open

Simona Halep joacă superb după ce oficialii tenisului au decis că se pot relua competițiile. A câștigat turneul de la Praga, iar acum a ajuns în semifinale la Roma. Jucătoarea din România a învins-o pe Yulia Putintseva în „sferturi”, scor 6-2, 2-0 (retragere) și a aflat cu cine va juca pentru un loc în finală.

Garbine Muguruza (locul 17 WTA) a învins-o pe Victoria Azarenka (locul 14 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4 și este noua adversară a jucătoarei din România. Halep nu are o amintire prea plăcută când este vorba de sportiva din Spania. Muguruza a oprit-o în acest an din drumul spre finala Australian Open.

Simona Halep nu a fost încântată că Putintseva a abandonat

Simona Halep a spus că regretă că Putintseva nu a putut să termine partida. Sportiva din Kazahstan a acuzat o accidentare și s-a retras după 47 de minute. Halep nu a plecat la cabine. L-a chemat pe Darren Cahill și s-a antrenat mai bine de o jumătate de oră.

„Nu a fost un final de meci pe care noi ni-l dorim vreodată, pentru că o accidentare este grea pentru orice jucător. Îmi pare rău pentru ea, a jucat foarte bine la US Open.

Din punctul meu de vedere am jucat un tenis bun, am fost și agresivă, dar am și înălțat mingea când a trebuit. Serviciul a mers foarte bine. O să iau ce e pozitiv și mă bucur că am simțit terenul mult mai bine decât în meciul de ieri.

Cu siguranță am jucat mai bine de la meci la meci. Astăzi am avut mai mult timp să lovesc mingea, așa cum îmi place. Îmi doresc foarte mult acest trofeu, este unul dintre preferatele mele. Încerc, cât se poate de mult, să-l câștig. Am meciuri grele până să mă gândesc la trofeu”, a spus Simona Halep la Digi Sport.

Publicat: 19 09. 2020, 19:38
Actualizat: 19 09. 2020, 19:53