Simona Halep, de două ori pe podium în topul celor mai bune meciuri pe 2017 în turneele de Mare Șlem

Reprezentanții WTA au prezentat topul celor mai bune cinci meciuri din turneele de Mare Șlem pe 2017, iar Simona Halep urcă de două ori pe podium, pe locurile 1 și 3.

Meciul anului a fost desemnat duelul din primul tur de la US Open, dintre Simona Halep și Maria Șarapova, jucat sub lumina reflectoarelor pe Arthur Ashe Stadium.  Halep – Șarapova s-a jucat imediat după ceremonia de deschidere a US Open-ului și concertul susținut de Shania Twain. Meciul despre care s-a vorbit necontenit, încă de la tragerea la sorți, a marcat revenirea rusoaicei într-un turneu de Mare Șlem după 18 luni, grație unui wildcard. Campioana din 2006 a câștigat în set decisiv un meci jucat la un nivel extrem de ridicat, cu schimburi intense, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Simona Halep a urcat pe podium și cu partida din sferturile de finală de la Roland Garros, câștigată în fața Elinei Sbvitolina. Românca a salvat minge de meci și a revenit de la set și 5-2 plus serviciu pentru adversara sa, apoi a defilat în setul decisiv și s-a impus, în final, cu 3-6, 7-6(6), 6-0.