Simona Halep e în semifinale la Toronto după o victorie în stil de mare campioană! Românca a învins-o pe Cori Gauff pentru a patra oară în tot atâtea meciuri

Simona Halep (România, 15 WTA) a învins-o pe Cori Gauff (SUA, 11 WTA) cu 6-4, 7-6(2) și s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Toronto, Live Video Online pe www.prosport.ro. Jessica Pegula (SUA, 7 WTA) și Yulia Putintseva (Kazahstan, 46 WTA) sunt posibilele adversare ale Simonei din penultimul act.

Simona Halep a învins-o pe Cori Gauff pentru a patra oară în tot atâtea meciuri, scor 6-4, 7-6(2) în sferturi la Toronto! Chiar dacă a avut emoții în setul secund, când Gauff a revenit miraculos de la set și 4-1 pentru româncă, Halep a rămas lucidă și a jucat perfect în tie-break!

Practic, Simona nu a cedat niciun set în cele patru meciuri disputate în această săptămână, eleva lui Patrick Mouratoglou jucând cel mai solid tenis dintre toate participantele de la Toronto! Halep e la două victorii de al treilea trofeu al carierei la Openul Canadei! Superb!

UPDATE 21:50 De ce ne era frică nu am scăpat! Avem tie-break în setul secund: 6-4, 6-6! Simona Halep a servit de două ori pentru victorie, dar Cori Gauff a lovit la risc și a rămas în meci.

UPDATE 21:47 Halep îi taie elanul lui Gauff: 6-4, 6-5! Românca întoarce game-ul de la 0-30, preia conducerea și va servi din nou pentru victorie!

UPDATE 21:40 Simona Halep – Cori Gauff 6-4, 5-5! Americanca returnează năprasnic și revine uluitor în setul secund, după ce românca a condus cu 4-1 și a servit pentru victorie la 5-4!

UPDATE 21:34 Cori Gauff se apropie din nou pe tabelă, obligând-o pe Simona Halep să servească pentru calificarea în semifinale: 6-4, 5-4.

UPDATE 21:32 Simo salvează mingi de break ale adversarei și câștigă un game uriaș: 6-4, 5-3! Cori va servi pentru a rămâne în meci.

UPDATE 21:25 Simona Halep – Cori Gauff 6-4, 4-3! Tânăra din SUA își ridică nivelul, iar românca trebuie să fie atentă la acest scor.

UPDATE 21:20 Cori Gauff nu renunță la luptă, iar setul al doilea se încinge din nou: 6-4, 4-2!

UPDATE 21:17 Simona Halep nu slăbește ritmul și câștigă din nou pe serviciul lui Cori Gauff: 6-4, 4-1! Românca, tot mai aprope de semifinale!

UPDATE 21:11 Cori Gauff întrerupe seria Simonei Halep, recuperând un break: 6-4, 3-1! Serviciul româncei a fost destul de modest în acest game.

UPDATE 21:08 Halep își adjudecă al patrulea game la rând și o îngenunchează pe Gauff: 6-4, 3-0, cu dublu break!

UPDATE 21:00 Simona Halep continuă să joace excelent din spatele liniei de fund, realizând break-ul și în setul secund: 6-4, 1-0!

UPDATE 20:56 Seeet! Simona Halep își adjudecă actul inaugural, jucând foarte solid în fața lui Cori Gauff: 6-4!

UPDATE 20:50 Simona Halep rămâne concentrată, conduce cu 5-4 și va servi pentru set!

UPDATE 20:41 Simona Halep – Cori Gauff 4-3! Eleva lui Patrick Mouratoglou continuă să conducă cu break! Francezul care a plecat din vacanță pentru a-i fi alături româncei pare mulțumit de joc până acum.

UPDATE 20:32 Break Simona, după un game maraton: 3-2! Cori începe să greșească.

UPDATE 20:25 Simona Halep – Cori Gauf 2-2! Românca egalează, după un game de serviciu foarte solid.

UPDATE 20:19 Americanca devine agresivă, își face serviciul și întoarce scorul: 1-2!

UPDATE 20:10 Cori Gauff își ia break-ul înapoi după o dublă greșeală a Simonei Halep: 1-1!

UPDATE 20:12 Halep începe meciul cum nu se putea mai bine: 1-0 cu Gauff, după un retur norocos!

UPDATE 20:07 Meciul Simona Halep – Cori Gauff stă să înceapă! Cele două au intrat în arena centrală de la Toronto, iar americanca va servi prima.

Simona Halep și Cori Gauff se întâlnesc vineri seară pentru a patra oară în circuitul de tenis profesionist, într-un meci contând pentru calificarea în semifinale la Toronto! Dacă trece de Cori Gauff, Simona Halep se va lupta în penultimul act cu câștigătoarea meciului Jessica Pegula (SUA, 7 WTA) – Yulia Putintseva (Kazahstan, 46 WTA).

Simona Halep are un atu important în fața lui Cori Gauff, conducând-o pe americancă în meciurile directe, scor 3-0! Ultimul duel a fost câștigat clar de sportiva noastră, scor 6-4, 6-4 în optimi la Madrid. Gauff se află însă într-o formă excelentă în această săptămână, eliminându-le pe Elena Rybakina și Aryna Sabalenka, în turul doi, respectiv optimi.

Simona Halep – Cori Gauff, în sferturi la Toronto, Live Video Online de la ora 20:00

Simona Halep și Cori Gauff deschid balul pe terenul central la Toronto, vineri seară, de la ora 20:00, iar românca se așteaptă la un meci de foc: „O știu foarte bine, am jucat de mai multe ori împotriva ei!. Mă aștept la o luptă dură, e o provocare pentru mine și sper să dau tot ce am mai bun împotriva ei”, a spus Halep despre Gauff, la interviul acordat pe teren după calificarea în sferturile de finală.

Halep nu a cedat niciun set în cele trei meciuri disputate la Toronto, iar eleva lui Patrick Mouratoglou a obținut biletul pentru sferturile de finală după ce a învins-o cu 6-2, 7-5 pe Jil Teichmann (Elveția, 21 WTA). De partea cealaltă, Gauff s-ar putea să fie obosita la ora meciului cu Halep, având în vedere că americanca a stat peste trei ore pe teren în optimi! Gauff a răpus-o dramatic pe Sabalenka, în tie-break-ul setului decisiv, scor 7-5, 4-6, 7-6(4).

Programul sferturilor de finală la Toronto

Sferturile de finală ale Openului Canadei, turneu pe care Simona Halep l-a mai cucerit de două ori în carieră (2016 și 2018), vor avea loc vineri seară. Simona Halep și Cori Gauff deschid balul pe terenul central de la ora 20:00, duelul dintre româncă și americancă fiind urmat de partida Jessica Pegula (SUA) – Yulia Putintseva (Kazahstan).

Ultimele două meciuri din sferturi, programate în sesiunea de seară, după ora 02:00, sunt Beatriz Haddad-Maia (Brazilia) – Belinda Bencic (Elveția) și Karolina Pliskova (Cehia) – Qinwen Zheng (China).

Publicat: 12 08. 2022, 21:55
Actualizat: 12 08. 2022, 22:04