Simona Halep, încurajată după retragerea din turneul de la Cincinnati. Mesajul organizatorilor pentru sportiva noastră | FOTO

May 12, 2021, ROMA, ITALY: Simona Halep of Romania in action during the second round of the 2021 Internazionali BNL d'Italia WTA 1000 tournament against Angelique Kerber of Germany (Credit Image: © Rob Prange/AFP7 via ZUMA Wire)

Simona Halep a fost nevoită să se retragă din turneul de la Cincinnati din cauza unei accidentări musculare, iar organizatorii competiției din Ohio au hotărât să îi transmită un mesaj de încurajare.

O ruptură la adductorul drept a determinat-o pe tenismena noastră să se retragă din turneul de la Cincinnati imediat după primul tur, când trecuse de Magda Linette. Românca a declarat forfait cu numai câteva ore înainte de întâlnirea cu Jessica Pegula.

Organizatorii turneului au hotărât să îi transmită un mesaj româncei, care a jucat de trei ori finala competiției până acum.

Mesajul organizatorilor de la Cincinnati pentru Simona Halep

Accidentarea Simonei Halep nu a fost trecută cu vederea de departamentul de comunicare al turneului de la Cincinnati, care i-a transmis însănătoșire grabnică prin intermediul paginii de Twitter.

„De trei ori finalistă a întrecerii, Simona Halep s-a retras din cauza unei accidentări. Fă-te bine cât mai curând, Simona!”, a fost mesajul postat de organizatorii turneului.

Simona Halep a învins-o pe Magda Linette în primul tur al turneului de la Cincinnati, meci la finalul căruia a declarat că se simte puțin temătoare, pentru că a revenit de curând în activitate. Apoi, cu numai câteva ore înainte de a da piept cu Jessica Pegula în turul doi, românca a anunțat că este nevoită să se retragă din cauza unei mici rupturi la adductori.

„Teama este acum permanentă, deoarece am suferit o accidentare destul de serioasă la Roma, ceva ce nu am mai trăit până acum”, declarase Simona Halep după întâlnirea din primul tur.

Publicat: 19 08. 2021, 09:34