Simona Halep bate tot la Melbourne! Victorie fulminantă și în proba de dublu, alături de Daria Gavrilova

Echipa româno-australiană Simona Halep/Daria Gavrilova a trecut la pas de perechea Belinda Bencic/Barbora Strycova (Elveția/Cehia), scor 6-2, 6-2, într-un meci contând pentru turul I al probei de dublu de la Melbourne.

Simona Halep (145 WTA la dublu) și Daria Gavrilova (149 WTA la dublu) au câștigat fără drept de apel, marți dimineață, în fața a două adversare binecunoscute fanilor tenisului, Belinda Bencic (Elveția, 113 WTA la dublu) și Barbora Strycova (Cehia, 1 WTA la dublu), scor 6-2, 6-2 după numai 55 de minute de joc!

Simona este calificată în optimile de finală atât la simplu, cât și în proba de dublu la WTA 500 Gippsland Trophy de la Melbourne, turneu dotat cu premii în valoare totală de 565.530 de dolari! Jucătoarea din Constanța a câștigat luni primul meci oficial al sezonului, cu Anastasia Potapova (Rusia, 101 WTA), scor 6-4, 6-4.

Simona Halep și Daria Gavrilova au defilat la Melbourne, în fața liderului mondial de la dublu

Victoria impresionantă obținută marți la Melbourne a fost una oarecum surprinzătoare, ținând cont că una dintre adversarele româncei, Barbora Strycova, se află pe locul 1 în clasamentul de dublu! Simona Halep și Daria Gavrilova au defilat însă pe cimentul de la Melbourne Park! Pentru un loc în sferturi, românca și australianca se vor lupta cu Bethanie Mattek (SUA) și Gabriela Dabrowski (Canada), favorite numărul 3.

A fost al doilea meci disputat de perechea româno-australiană în circuitul WTA! Halep și Gavrilova au concurat împreună și la Toronto 2015, pierzând în turul inaugural cu Raquel Atawo (SUA) și Darija Jurak (Croația), scor 2-6, 3-6. Simona a decis să evolueze și la dublu, alături de Daria, pentru a avea cât mai multe meciuri în picioare înainte de Australian Open (8 – 21 februarie)! De asemenea, în alegerea ei a contat foarte mult faptul că antrenorul Darren Cahill este conațional cu Daria Gavrilova.

Monica Niculescu și Patricia Țig sunt calificate deja în sferturi la dublu

În proba de dublu de la Gippsland Trophy impresionează și româncele Monica Niculescu și Patricia Țig, care s-au calificat deja în sferturi, după 6-3, 6-3 cu Andreja Klepac (Slovenia) și Elise Mertens (Belgia).

Mihaela Buzărnescu, împreună cu franțuzoaica Alize Cornet, luptă și ele pentru sferturile de finală, marți, întâlnindu-le pe Hayley Carter (SUA) și Luisa Stefani (Brazilia). Meciurile de la Melbourne sunt transmise de Digisport.

Publicat: 02 02. 2021, 09:02
Actualizat: 02 02. 2021, 09:47