Simona Halep, avertizată înaintea meciului din sferturile Australian Open: „Anett Kontaveit este capabilă să o învingă”

Simona Halep va lupta pentru un loc în semifinalele Australian Open cu Anett Kontaveit. Antrenorul jucătoarei din Estonia a acordat un interviu în care a spus că eleva sa este pregătită să câștige această partidă. A dezvăluit și care trebuie să fie planul de joc.

Simona Halep a jucat grozav la Australian Open și a ajuns în „sferturile” turneului fără să piardă vreun un set. Cifrele sunt în favoarea ei. Jurnaliștii de specialitate au dezvăluit că Halep are un procentaj de 71% cu primul serviciu și a câștigat 117 puncte cu această armă. Anett Kontaveit a strâns 105. La capitolul „duble greșeli”, Halep a ajuns la cifra 4, în turneul de la Melbourne, în timp ce jucătoarea din Estonia are 12.

Jucătoarea din România este mai odihnită înaintea partidei din „sferturi”. Halep a jucat o oră și 38 de minute în duelul cu Elise Mertens, în timp ce Kontaveit s-a luptat două ore și 45 de minute cu poloneza Iga Swiatek.

Meciurile celor două jucătoare la Australian Open:

Simona Halep – Jennifer Brady 7-6(5), 6-1 (Durata partidei: 1 oră și 37 de minute)
Simona Halep – Harriet Dart 6-2, 6-4 (1 oră și 18 minute)
Simona Halep – Yulia Putintseva 6-1, 6-4 (1 oră și 18 minute)
Simona Halep – Elise Mertens 6-4, 6-4 (1 oră și 38 de minute)

Anett Kontaveit – Astra Sharma 6-0, 6-2 (Durata partidei: 1 oră)
Anett Kontaveit – Sara Sorribes Tormo 6-2, 4-6, 6-1 (1 oră și 43 de minute)
Anett Kontaveit – Belinda Bencic 6-0, 6-1 (50 de minute)
Anett Kontaveit – Iga Swiatek 6-7(4), 7-5, 7-5 (2 ore și 45 de minute)

Antrenorul lui Kontaveit și tactica câștigătoare din meciul cu Halep

Anett Kontaveit a traversat o perioadă grea în 2019. În ultima jumătate a anului a suferit o infecție virală care a favorizat apariția unui abces. Problema a fost rezolvată cu ajutorul unei intervenții chirurgicale, dar trei luni nu s-a antrenat.

Înaintea partidelor din Australia, jucătoarea din Estonia a avut un program special: antrenorul său a dus-o într-un cantonament de trei săptămâni în Thailanda, pentru a se obișnui cu temperaturile ridicate. Ideea a dat roade. Anett Kontaveit este, alături de Ons Jabeur, una din surprizele Australian Open.

„Anett trebuie să trateze meciul cu Simona exact cum a făcut-o cu Bencic. Trebuie să înțeleagă faptul că e un meci frumos pe care are ocazia să îl joace. Va evolua contra uneia dintre cele mai mari atlete din tenis, împotriva unei sportive de mare valoare, care știe cum e să câștigi un Grand Slam. Are nevoie să își ia timp, să ia deciziile bune în situațiile dificile, să aibă încredere că poate învinge. Pentru că are atuurile necesare să o facă, trebuie să creadă în ea, e capabilă să o învingă pe Simona”, a spus Nigel Sears, la microfonul Eurosport.

Simona Halep și Anett Kontaviet s-au întâlnit de două ori, iar de fiecare dată a câștigat sportiva noastră. Partida din „sferturi” va începe la ora 2.00 și va fi LIVE VIDEO BLOG pe siteul ProSport.

Publicat: 28 01. 2020, 23:01
Actualizat: 28 01. 2020, 23:07