Simona Halep, atitudine rarisimă în momentul în care a comis o dublă greșeală pe finalul meciului cu Jil Teichmann! Ce a putut striga românca în arena de la Toronto | VIDEO

Simona Halep (România, 15 WTA) a avut o atitudine exemplară la meciul cu Jil Teichmann (Elveția, 21 WTA), scor 6-2, 7-5 în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Toronto.

Simona Halep a dat dovadă de multă determinare în ultimul game al meciului de joi cu Jil Teichmann, în care românca a servit pentru calificarea în sferturile de finală.

Halep i-a fost net superioară adversarei din optimi în primul set, pe care eleva lui Patrick Mouratoglou și l-a adjudecat după 29 de minute! În manșa secundă, Simona s-a aflat sub presiune până la scorul de 5-5, când s-a dezlănțuit și a obținut break-ul! Românca s-a concentrat la maxim și a închis partida cu Jil Teichman cu serviciul, după o oră și 30 de minute de joc!

O fază rarisimă a avut loc la scorul de 6-2, 6-5, 30-30, când Halep a reacționat impecabil după ce a comis o dublă greșeală! Dacă 90% dintre jucătoarele de tenis s-ar fi enervat, românca s-a automotivat și a reușit să închidă meciul: „Haide, haide, haide!”, a strigat Halep în arena de la Toronto, în ciuda faptului că tocmai făcuse o dublă greșeală! Mai mult, Simona s-a încurajat singură în același mod la 30-40, când Jil avea minge de break! Atitudinea pozitivă i-a adus Simonei Halep următoarele trei puncte și inclusiv victoria, scor final 6-2, 7-5.

Simona Halep a câștigat astfel și al treilea meci de la Toronto în minimum de seturi! Românca pare hotărâtă să triumfe pentru a treia oară în carieră la Openul Canadei, după ce s-a mai încoronat campioană la edițiile din 2016 și 2018, ambele desfășurate la Montreal! Pentru Simo urmează însă un duel complicat în sferturile de finală cu Cori Gauff (SUA, 11 WTA), cea care a trecut dramatic de Aryna Sabalenka (Belarus, 6 WTA), scor 7-5, 4-6, 7-6(4).

Publicat: 11 08. 2022, 22:22
Actualizat: 11 08. 2022, 23:00