Moment teribil! Simona Halep a suferit o accidentare urâtă la scorul de 6-1, 3-3 și a abandonat meciul cu Angelique Kerber, în turul 2 la Roma. Video Online

Simona Halep (România, 3 WTA) a abandonat meciul cu Angelique Kerber (Germania, 26 WTA), la scorul de 6-1, 3-3 în turul 2 al turneului WTA 1.000 de la Roma, Live Video Online pe www.prosport.ro! Sportiva noastră a suferit o accidentare urâtă și nici măcar n-a mai putut ieși pe propriile picioare de pe teren.

UPDATE: Simona Halep s-a accidentat și a abandonat meciul cu Angelique Kerber de la Roma! Ghinion incredibil pentru sportiva noastră, care controla meciul, conducând cu 6-1, 3-3. Românca s-a accidentat în momentul în care s-a întins după o minge și nu a mai putut ieși pe propriile picioare de pe teren. Halep era campioana en-titre a turneului de la Roma, dar românca nu își mai poate apăra acum trofeul.

UPDATE 19:56 Halep îi taie elanul lui Kerber, câștigând pentru a 5-a oară pe serviciul adversarei: 6-1, 3-2!

UPDATE 19:50 Tresărire de orgoliu a nemțoaicei, care câștigă două game-uri consecutive și reintră în set: 6-1, 2-2!

UPDATE 19:40 Simona Halep – Angelique Kerber 6-1, 2-0! Demonstrație de forță a româncei și în setul al doilea.

UPDATE 19:25 SEEET Simona Halep, 6-1 cu Angelique Kerber! Halep a avut nevoie de numai 27 de minute pentru a-și adjudeca primul act.

UPDATE 19:28 Simona Halep – Angelique Kerber 4-1! A treia favorită a competiției dictează ritmul în schimburile lungi și rămâne în control!

UPDATE 19:15 Simona e foarte agresivă și reușește un break rapid: 2-0!

UPDATE 19:11 Halep reușește un as și își adjudecă primul game: 1-0 cu Kerber!

UPDATE 19:05 Simona Halep a intrat pe Grandstand, a doua cea mai importantă arenă de la Foro Italico! Românca, îmbrăcată într-un echipament negreu, la fel ca la Madrid, va servi prima în meciul cu Angelique Kerber.

Simona Halep (România, 29 de ani) debutează miercuri, în jurul orei 19:00, la turneul de la Roma! Campioana en-titre a competiției din seria WTA 1.000 o înfruntă pe Angelique Kerber (Germania, 33 de ani) în ultimul meci al zilei pe Grandstand, a doua arenă ca importanță de la Foro Italico.

Simona Halep a beneficiat de tur liber la Roma, grație statutului de cap de serie numărul 3, în timp ce Angelique Kerber a trecut de Alize Cornet (Franța, 60 WTA) în runda inaugurală, scor 6-2, 7-5. Meciul dintre Halep și Kerber poate fi urmărit în timp real pe www.prosport.ro și la TV pe Digisport 2.

Simona Halep – Angelique Kerber în turul 2 la Roma, după ora 19:00, Live Video Online

Angelique Kerber, triplă campioană de Grand Slam, și Simona Halep, deținătoare a două titluri majore, au dezvoltat o mare rivalitate în circuit, dar în același timp au legat și o prietenie frumoasă! Ele se duelează la Roma, după ce în ultimul timp s-au antrenat, dar au și evoluat împreună.

„Angie” a fost partenera de dublu a Simonei la turneul de la Miami, în luna martie, iar nemțoaica și românca s-au completat excelent, învingându-le pe favoritele principale, Elise Mertens și Aryna Sabalenka, scor 7-5, 7-5. Aventura celor două la Miami s-a încheiat apoi brusc, deoarece Simona s-a accidentat și s-a retras din turneu.

Istoria meciurilor directe este de partea româncei, dar nemțoaica și-a adjudecat ultimul duel

Simona Halep și Angelique Kerber s-au duelat de nu mai puțin de 11 ori în meciurile oficiale, iar eleva lui Darren Cahill conduce cu 6-5 la general. Ultima confruntare dintre Simona și Angelique a avut loc pe iarbă, în sferturi la Eastbourne 2019.

Nemțoaica s-a impus atunci cu 6-4, 6-3 și a redus scorul meciurilor directe la 6-5. Al 12-lea duel dintre Halep și Kerber contează pentru calificarea în optimile turneului de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 1,57 milioane de euro.

Publicat: 12 05. 2021, 19:55
Actualizat: 12 05. 2021, 20:32