Simona Halep – Amanda Anisimova, la Roland Garros | A fost anunțată ora de start a meciului care o poate duce pe româncă în semifinale

Românca o va înfrunta, în sferturi, pe Amanda Anisimova (51 WTA), iar Simona îi va cere Irinei Begu câteva sfaturi, înainte de meci. Organizatorii turneului francez au anunțat că partida din sferturi va avea loc miercuri, de la ora 15:00.

Irina Begu a părăsit, sâmbătă, turneul de la Roland Garros, eliminată de adversara Simonei Halep. Amanda Anisimova (17 ani) a învins-o pe Irina Begu, 7-6(6), 6-4, după o oră și 41 de minute de joc.

Răzbunarea e programată miercuri, de la ora 15:00, iar meciul va fi primul de pe arena centrală Philippe Chatrier. De asemenea, va fi pentru prima dată când cele două se află față în față, iar Halep trebuie să rămână concentrată. Amanda Anisimova scrie o filă din istoria acestui mileniu la Paris: este cea mai tânără jucătoare de la Martina Hingis încoace ajunsă în săptămâna a doua a French Open-ului.

Una dintre cele mai promițătoare jucătoare din circuitul feminin a întâlnit-o, luni, în optimi, pe tenismena Aliona Bolsova Zadoinov, din Spania, iar sportiva in SUA a câștigat aproape la fel de lejer precum Simona Halep.

Anisimova a cedat doar trei game-uri și a jucat doar cu aproximativ 20 de minute mai mult decât Halep. Sportiva din SUA a învins-o pe Aliona Bolsova Zadoinov cu 2-0, scor 6-3, 6-0.

Publicat: 04 06. 2019, 17:33
Actualizat: 04 06. 2019, 17:34