Simona Halep a uitat deja victoria sclipitoare de la Wimbledon și se gândește la următoarea adversară: „E puternică și servește bine”

Simona Halep (5 WTA) a impresionat joi, în turul doi de la Wimbledon (6-1, 6-1 cu Francesca Schiavone), dar constănțeanca rămâne cu picioarele pe pământ. Chiar dacă jocul i-a funcționat perfect până acum, Simona nu își subestimează următoarea adversară, pe Kiki Bertens (Olanda, 28 WTA), cu care se va duela pentru un loc în optimile de finală.

Halep a vorbit după calificarea în turul 3, obținută în puțin peste o oră de joc, despre încercarea ce o așteaptă zilele următoare. Sportiva antrenată de Darren Cahill se va duela cu Kiki Bertens, semifinalistă în această lună la Roland Garros (6-7, 4-6 cu Serena Williams), olandeza fiind lăudată de Halep: „Va fi un meci dificil. O cunosc pe Kiki, se află într-o formă bună. Știu că a intrat în semifinale la Roland Garros, dar aici e diferit pentru că jucăm pe iarbă. Am mai jucat împotriva ei și în urmă cu câțiva ani, dar acum va fi un duel echilibrat. Va fi un examen interesant pentru mine și trebuie să cred că pot câștiga! Ea e puternică, are forță și servește bine”, le-a spus Simona jurnaliștilor de la Wimbledon.

Simona Halep și Kiki Bertens au mai disputat două meciuri directe în carieră, scorul general fiind egal. Simona s-a impus în sferturile turneului ITF de la Torhout 2010 (hard), scor 7-6, 6-2, în timp ce Kiki a triumfat în sferturi la Fes 2012 (zgură), scor 6-3, 6-4.

Publicat: 30 06. 2016, 17:52
Actualizat: 30 06. 2016, 18:51