Simona Halep a scăpat de principala favorită de pe sfertul său de tablou. Înfrângere usturătoare administrată de o conațională

Sloane Stephens (9 WTA) câștigă în circuit doar pe teritoriul Statelor Unite. Regula s-a respectat, miercuri, la Stuttgart, atunci când campioana de la US Open și Miami a fost învinsă aspru la revenirea pe continent – scor 1-6, 0-6 în fața conaționalei Coco Vandeweghe (16 WTA), într-un meci din primul tur.

Vandeweghe a pus astfel punct unei serii de opt victorii consecutive pentru Sloane, cea care a strălucit la Miami, dar și în meciul din semifinalele Fed Cup – disputate în Franța (detalii AICI).

Favorită 7 la Porsche Cup, Sloane Stephens era capul de serie pe care Simona Halep ar fi trebuit să îl înfrunte în sferturi. Secțiunea de tablou rămâne însă aglomerată – alături de Coco Vandeweghe se mai află Laura Siegemund, revenită în circuit după accidentare, nimeni alta decât tenismena care a învins-o la ultimele două ediții ale turneului din Germania pe Simona.

Calificată în faza sferturilor de finală după o victorie muncită (4-6, 6-2, 6-3 cu slovaca Magdalena Rybarikova), presărată cu intervenția medicului și probleme fizice, Simona își așteaptă, acum, adversara din antepenultima fază a competiției din Germania, iar oponenta sa se va alege din meciul Laura Siegemund – Coco Vandeweghe, programat joi în jurul orei 14:30.

Publicat: 25 04. 2018, 20:49
Actualizat: 26 04. 2018, 18:11