Simona Halep a exasperat-o pe Amanda Anisimova la Bad Homburg! Momentul în care americanca și-a azvârlit racheta de nervi | FOTO

Simona Halep (România, 19 WTA) a defilat în meciul cu Amanda Anisimova (SUA, 25 WTA), impunându-se cu scorul de 6-2, 6-1 în sferturi la Bad Homburg! „Simo” se va lupta cu Bianca Andreescu (Canada, 64 WTA) pentru un loc în finală.

Amanda Anisimova a cedat nervos la scorul de 4-2, în momentul în care Simona Halep și-a creat două mingi de dublu break! Tânăra din SUA și-a azvârlit racheta în fileu, de nervi.

Simona Halep a realizat dublu break-ul și s-a impus cu 6-2 în primul act, după numai 25 de minute de joc. Scorul întâlnirilor directe dintre Halep și Anisimova era egal până la confruntarea de la Bad Homburg, 1-1!

Amanda Anisimova s-a enervat teribil în momentul în care a ratat un voleu relativ simplu, trimițând mingea în aut! Simona Halep și-a creat două mingi de dublu break, iar americanca a cedat nervos, aruncând racheta cu putere în fileu.

Simona Halep și Amanda Anisimova s-au duelat în sferturile turneului de la Bad Homburg, pentru a treia oară în circuitul de tenis profesionist! În primul meci direct, Amanda a câștigat cu 6-2, 6-4 în sferturi la Roland Garros 2019, iar Simona și-a luat revanșa un an mai târziu, în turul trei al Grand Slam-ului parizian, scor 6-0, 6-1.

Simona Halep a fost optimistă înaintea duelului cu Amanda Anisimova

În turul precedent al turneului din Germania, Simona Halep a învins-o fără emoții pe Tamara Zidansek (Slovenia, 58 WTA), în timp ce Amanda Anisimova a dispus în minimum de seturi de conaționala Ann Li (67 WTA), scor 6-0, 6-2. Întrebată despre meciul cu Amanda Anisimova, Simona Halep s-a arătat optimistă:

„Va fi un nou meci, am mai întâlnit-o de câteva ori, dar acum e diferit pentru că vom juca pe iarbă. Cu siguranță voi fi pregătită pentru meciul cu ea”, a precizat „Simo”.

Publicat: 23 06. 2022, 20:37
Actualizat: 23 06. 2022, 20:53