Simona Halep a dezvăluit secretul victoriei superbe cu Jessica Pegula, din semifinale la Toronto: „Am schimbat tactica!” VIDEO

Simona Halep (România, 15 WTA) a dezvăluit cum a reușit calificarea în finala turneului WTA 1000 de la Toronto, în ciuda faptului că a pierdut primul set cu 6-2 în fața Jessicăi Pegula (SUA, 7 WTA).

Simona Halep a schimbat tactica după ce a pierdut primul set fără drept de apel, reușind o revenire minunată în semifinale la Toronto! Halep și-a ridicat nivelul, dominându-și adversara în manșa secundă!

Setul decisiv a fost de un dramatism rar, ținând cont că Jessica Pegula a salvat două mingi de meci și s-a apropiat la 5-4, după ce constănțeanca a avut 5-2. Simona a dat dovadă însă de mult sânge rece în ultimul game, obținând biletul pentru prima finală WTA 1000 a sezonului și a 18-a din carieră.

La finalul meciului cu Jessica Pegula din semifinale la Toronto, Simona Halep s-a arătat încântată de atmosfera din tribune! De asemenea, sportiva noastră, care va lupta duminică pentru al 24-lea titlu al carierei, a dezvăluit secretul victoriei: „În primul rând aș vrea să vă mulțumesc tuturor pentru că m-ați sprijinit nebunește azi! A fost un meci incredibil, ea e o jucătoare grozavă, e în Top 10. Nu m-am lăsat. Am luptat până la final și sunt mulțumită de cum am luptat, a fost o mare provocare.

Am schimbat tactica puțin. În primul set nu am simțit ritmul deloc, ea a jucat foarte bine, apoi am încercat s-o împing în spate și am reușit. E prima finală alături de Patrick, vreau să-i mulțumesc pentru că e de partea mea, pentru că mă motivează să lupt și să nu renunț niciodată”, a spus Simona Halep la interviul acordat pe teren. Cea mai importantă veste primită de Simona Halep după calificarea în finală la Toronto este aceea că sportiva noastră a revenit în Top 10 mondial. Halep a făcut un salt de 6 poziții și a urcat pe locul 9 în ierarhia live a WTA

Publicat: 13 08. 2022, 23:30
Actualizat: 13 08. 2022, 23:36