Simona Halep a dezvăluit ce a făcut diferența în finala cu Beatriz Haddad Maia! Cum a câștigat românca turneul de la Toronto. „Toate la un loc m-au ajutat” | VIDEO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 13 poze

Simona Halep a câştigat turneul de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari. Ea a învins-o în finală pe Beatriz Haddad Maia, scor 6-3, 2-6, 6-3.

Halep a avut nevoie de două ore şi 16 minute pentru a se impune în ultimul act al turneului din Canada.

Ea a triumfat pentru a treia oară la Openul Canadei. Primele titluri le-a cucerit la Montreal, competiția desfășurându-se alternativ în cele două orașe, în 2016 și 2018.

„Simo” a disputat și o finală, chiar la Toronto, în 2015. Este o premieră pentru sportiva noastră de a câștiga de trei ori un turneu!

Halep a primit un cec de 439.700 de dolari şi 900 de puncte WTA pentru performanța sa, iar Haddad a încasat 259.100 de dolari. De asemenea, a fost recompensată cu 585 puncte WTA.

„Am luat punctele și nu am așteptat greșeala lui Haddad” a spus Halep pentru Prosport, după ce a cucerit al 3-lea ei titlul la Canadian Open. „Am jucat agresiv, dar mentalul a făcut diferența!” a mai dezvăluit ea.

Simona a ajuns pe locul șase mondial și a obținut în carieră peste 40 de milioane de euro din premii. Condusă cu 3-0 de Haddad și cu cinci „duble greșeli” adunate, Halep „a înșirat” șase gameuri ca să ia un prim set: „M-am bucurat mult că am reușit să câștig chiar dacă a fost un meci tare dificil”.

Cred că partea mentală a fost foarte importantă. În momentele importante am reușit să joc mai agresiv și să iau punctul și să nu aștept greșeala. Toate la un loc m-au ajutat să câștig pentru că a fost foarte dificil. Ea joacă foarte bine – Simona Halep

Punct de 3-0 în „decisiv” a risipit Halep până să aibă 4-1: cu de șapte ori mai multe mingi luate cu „al doilea serviciu” și toate mingiile de „break” avute de Haddad salvate, Simona a câștigat al 24-lea ei trofeu din carieră și 900 de puncte WTA. „Mă simt bine pe teren, lupt. Fizic sunt foarte bine, jocul arată bine. Am încredere și vreau doar să o iau pas cu pas. Așa că turneul următor e important și sper să fac o treabă bună și acolo” a completat „Simo”.

Sunt emoții frumoase, emoții mari pentru că mi-am dorit tare mult să câștig la Toronto. Publicul este extraordinar și plin de români – Simona Halep