Simona Halep a abandonat în partida cu Flavia Pennetta de la Bastad

Jucătoarea Simona Halep, locul 23 WTA și cap de serie numărul 2, a abandonat meciul din turul doi al turneului de la Bastad (Suedia), disputat, joi, cu italianca Flavia Pennetta, locul 103 WTA, când aceasta conducea cu scorul de 2-0 în setul decisiv.

Halep a câștigat primul set cu scorul de 6-4, apoi a avut 40-15 pe serviciul adversarei sale la scorul de 5-5 în al doilea set. Italianca în vârstă de 31 de ani, fostă număr 10 mondial, a revenit și a câștigat setul cu 7-5, apoi s-a distanțat la 2-0 în decisiv. În acel moment, Halep a decis să abandoneze din cauza unor dureri la șold, după o oră și 38 de minute de joc.

Simona Halep pune astfel capăt unei serii de succese, ea câștigând trei turnee, Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch și Budapesta, într-o lună și jumătate. Înaintea meciului cu Pennetta, românca în vârstă de 21 de ani obținuse 17 victorii din 18 partide disputate după Roland Garros.

Calificarea în turul doi este recompensată la Bastad cu 3.100 de dolari și 30 de puncte WTA.

Sursa: Mediafax

Publicat: 18 07. 2013, 17:02
Actualizat: 18 07. 2013, 17:03