Simona a vorbit despre problemele mari din meciul cu Duque-Marino: „Am fost «moartă» pe teren!” Ce a deranjat-o și ce a spus despre următoarea adversară

Simona Halep a vorbit, la finalul meciului câștigat contra columbiencei Duque-Marino (3-6, 6-4, 6-2), despre condițiile foarte grele pe care le-a găsit la turneul de la Washington și a dezvăluit cum a reușit să ducă la capăt o luptă dificilă, întinsă pe durata a trei seturi și o oră și 41 de minute de joc.

La finalul primei manșe, numărul doi WTA a cerut intervenția lui Darren Cahill, iar momentul a fost reprezentativ pentru condițiile de căldură extremă în care s-a jucat meciul. Halep și-a găsit cu greu forța de a dialoga cu antrenorul australian, iar la finalul partidei a scos în evidență problemele pe care le-a avut din cauza temperaturii ridicate: „A fost foarte, foarte cald! Am fost puțin „moartă” pe teren, dar condițiile au fost aceleași pentru amândouă și a trebuit să continui să lupt. Am reușit să mă calmez puțin, am fost în stare să-mi găsesc loviturile și cred că cheia meciului a fost că am reușit s-o împing în spatele terenului”, a spus Halep, la conferința de presă.

În faza sferturilor de finală, Simona o va întâlni pe rusoaica Ekaterina Makarova (50 WTA), vineri, de la ora 21:00. Va fi al cincilea meci direct, Simona conducând cu 3-1, după patru înfruntări pe hard, iar finalista de la Roland Garros speră că experiența meciurilor anterioare o va ajuta: „Makarova va fi o adversară foarte dificilă, deoarece e jucătoare de mână stângă, dar am jucat deja de câteva ori împotriva ei. Sper doar să nu mai fie atât de cald”, a adăugat Simona.

Publicat: 04 08. 2017, 10:18
Actualizat: 05 08. 2017, 07:55