Serena Williams, eliminată de la US Open de Victoria Azarenka! Știm cine se va duela pentru trofeu | VIDEO

Serena Williams (38 de ani, locul 8 WTA) a ratat calificarea în finala US Open, după meciul pierdut în fața Victoriei Azarenka (31 de ani, locul 27 WTA).

Jucătoarea din Belarus s-a impus cu scorul de 1-6, 6-3, 6-3 în semifinalele turneului US Open, în premieră în fața fostului lider mondial la tenis feminin.

Victoria Azarenka, în finala US Open

După ce a pierdut drastic în primul set, cu 1-6, Victoria Azarenka a reușit să se impună în setul al doilea și și-a adjudecat și setul decisiv, lăsându-i mască pe specialiști cu evoluția sa în meciul cu Serena Willams.

„Revenire incredibilă pentru Victoria Azarenka, care a făcut doar 7 erori neforţate în ultimele două seturi şi a învins-o pe Serena Williams, 1-6, 6-3, 6-3 pentru a ajunge în prima sa finală de Grand Slam din ultimii 7 ani”, au scris cei de la WTA Insider, pe Twitter.

În finala de la US Open, Victoria Azarenka nu are o misiune tocmai ușoară. Aceasta o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka (22 de ani, locul 9 WTA), fost lider mondial, care a trecut în semifinale de Jennifer Brady (25 de ani, locul 41 WTA), cu scorul de 7-6 (1), 3-6, 6-3,

Novak Djokovic, descalificat de la US Open

Contactat de către ProSport, fostul mare jucător de tenis al României, Ilie Năstase, a sărit în apărarea lui Novak Djokovic, liderul mondial, după ce acesta a fost eliminat de la US Open.

Sârbul a lovit cu mingea un arbitru de tușă, la sfârșitul primului set din optimile de finală, la scorul de 6-5 pentru Pablo Carreno Busta.

Publicat: 11 09. 2020, 08:47
Actualizat: 11 09. 2020, 08:54