Serena Williams la 33 de ani: 20 minute derivă, 53 minute super-tenisul care o sperie pe Simona Halep. Anul bizar al americancei continuă

Serena Williams a câștigat primul meci după aniversarea de 33 de ani, pe 26 septembrie, în primul tur al turneului WTA de la Beijing, scor 7-5, 6-2 împotriva ibericei Silvia Soler-Espinosa. Cele 73 de minute de joc au arătat însă două fațete complet diferite ale deținătoarei a 33 de titluri de Mare Șlem (18 la simplu, 13 la dublu feminin și 2 la dublu mixt), pe care Simona Halep ar putea să o întâlnească în finala turneului de la Beijing, duminică: o Serena care încă suferă fizic și nu se regăsește pe teren, dar și mereu luptătoarea Serena, care întoarce gameuri, seturi și meciuri din situații complet nefavorabile. Concluzia fanilor tenisului pe rețelele de socializare: anul bizar al celei mai mici dintre surorile Williams, continuă.

Care „Serena” se află pe teren? De la „bagel” pentru adversară la 7-5 pentru Williams

Serena Williams a apărut cu adevărat pe teren doar atunci când primul set a dat impresia că este încheiat. Lipsită de vlagă la început, depășită în raliuri, americanca i-a permis Silviei Soler-Espinosa să evadeze în debutul meciului la 5-0, cu trei oportunități de a încheia primul set cu 6-0, ceea ce ar fi reprezentat o premieră nedorită pentru Serena în 2014.

5 seturi albe a câștigat Serena Williams în 2014 – cel mai recent, la US Open, împotriva Vaniei King (turul 2)

Americanca nu a mai pierdut un set alb din sfertul de finală de la Madrid, din 2013, atunci când tot o iberică i-a pus probleme: Anabel Medina Garrigues a câștigat setul doi, însă a cedat în decisiv 3-6, 6-0, 5-7. Serena a câștigat trofeul acelei ediții a turneului organizat de Ion Țiriac, în fața Mariei Șarapova.

Chiar și cu un avans de cinci lungimi pe tabelă și patru șanse de a-și adjudeca primul set, Soler-Espinosa a fost surprinsă de neanunțata și fulminanta revenire a Serenei, după 20 de minute în care americanca nu a jucat la adevăratul său nivel. Serena a pus pe tabelă șapte game-uri la rând, ca un tăvălug, pentru a câștiga primul set.

După turul de forță din actul întâi, setul secund a fost o simplă formalitate pentru Serena, cea care nu a mai cedat decât un singur punct cu primul serviciu. Deținătoarea titlului a ajuns astfel în turul secund, acolo unde o va întâlni pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria), învingătoare, cu scorul de 6-4, 6-1 în fața Mariei Kirilenko.

Antrenorul Serenei, Patrick Mouratglou, a anunțat la puțin timp după terminarea meciului, prin intermediul rețelelor de socializare că pleacă spre China.

2014, anul meciurilor bizare pentru Serena

În 2014, Serena nu a atins faza sferturilor de finală în primele trei turnee de Mare Șlem și și-a salvat sezonul la limită, cu titlul de la US Open. La Wimbledon, liderul clasamentului WTA a oferit cea mai controversată imagine a anului în sportul alb: după eliminarea de la simplu, la dublu a intrat pe teren amețită, fără să nimerească măcar mingea și a ieșit de pe teren doar sprijinită de sora sa, Venus.

Serena Williams a fost suspectată că a intrat beată sau drogată pe teren, însă a dezmințit categoric acest scenariu

Săptămâna trecută, Serena a abandonat în primul set al meciului de revenire în circuit, după succesul de pe hard-ul american, la Wuhan, din cauza febrei. Serena a chemat pe teren medicul, pentru a-i verifica tensiunea, temperatura și pulsul.

3-0 este scorul întâlnirilor directe dintre Serena Williams și Simona Halep. Cele două nu s-au mai întâlnit din 2013, atunci când Serena i-a luat de două ori set alb româncei

Publicat: 29 09. 2014, 15:50
Actualizat: 29 09. 2014, 16:37