Serena Williams, învinsă fără drept de apel la Roland Garros! Se cunosc primele sfert-finaliste

Serena Williams of the United States in action against Elena Rybakina of Kazakhstan in the 4th round of the singles on Court Philippe-Chatrier during the French Open Tennis Tournament at Roland Garros in Paris, France on June 06, 2021. 2021 French Open - Day Eight, Paris, France - 06 Jun 2021,Image: 614549183, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Serena Williams (SUA, 8 WTA) a suferit o înfrângere drastică în optimi la Roland Garros, scor 3-6, 5-7 cu Elena Rybakina (Kazahstan, 22 WTA)! Serena ratează din nou șansa de a egala recordul de 24 de titluri de Grand Slam deținut de Margaret Court (Australia).

Serena Williams, campioana americană care în primele două tururi de la Roland Garros a eliminat două reprezentante ale României, pe Irina Begu și Mihaela Buzărnescu, a părăsit turneul parizian în optimi! Americanca a fost învinsă de Elena Rybakina, într-o oră și 19 minute, scor 3-6, 5-7.

Cunoaștem primele sfert-finalise de la Roland Garros, iar Elena Rybakina va lupta pentru un loc în semifinale cu Anastasia Pavlyucenkova (Rusia, 32 WTA). Aceasta a produs, de asemenea, o surpriză în optimi, eliminând-o pe Victoria Azarenka (Belarus, 16 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-2! Într-un alt sfert de finală vor juca Tamara Zidansek (Slovenia, 85 WTA) și Paula Badosa (Spania, 35 WTA).

Serena Williams, învinsă în două seturi în optimi la Roland Garros

Performanțele Serenei Williams din 2021 sunt încă departe de așteptările fanilor, americanca pierzând dezamăgitor și la Roland Garros! Asta după ce le-a provocat coșmaruri româncelor la Paris: 7-6(6), 6-2 cu Irina Begu (74 WTA) în primul tur și 6-3, 5-7, 6-1 cu Mihaela Buzărnescu (174 WTA) în runda secundă. Williams a mai câștigat un meci, 6-4, 6-4 cu Danielle Collins (SUA, 54 WTA), dar și-a găsit „nașa” în optimile de finală. Elena Eybakina a reușit mai multe lovituri direct câștigătoare decât Serena Williams (21-15), dar a comis și mai puține erori neforțate (13-19), impunându-se cu scorul de 6-3, 7-5.

În cursul zilei de luni vom avea tabloul complet al sferturilor de finală la Roland Garros 2021! Ultimele meciuri din faza optimilor sunt: Sloane Stephens (SUA) – Barbora Krejcikova (Cehia), Ons Jabeur (Tunisia, favorită 25) – Cori Gauff (SUA, favorită 24), Sofia Kenin (SUA, favorită 4) – Maria Sakkari (Grecia, favorită 17) și Marta Kostyuk (Ucraina) – Iga Swiatek (Polonia, favorită 6). Și în turneul masculin s-au stabilit primele două sferturi de finală, iar Alexander Zverev (Germania, favorit 6) se va duela cu Alejandro Davidovich Fokina (Spania), în timp ce Stefanos Tsitsipas (Grecia, favorit 5) îl va întâlni pe Daniil Medvedev (Rusia, favorit 2).

Publicat: 07 06. 2021, 09:24
Actualizat: 07 06. 2021, 09:26