Serena Williams, după victoria cu Halep: „Mă bucur că am avut parte de un asemenea test”

Americanca Serena Williams s-a calificat, joi dimineață, în semifinalele turneului de Mare Șlem de la US Open, după ce a învins-o pe Simona Halep, scor 6-2, 4-6, 6-3. La finalul partidei, liderul mondial a mărturisit că în setul secund, primul pierdut la ediția din acest an, și-a pierdut ritmul.

„Puteam să joc mai bine. În cel de-al doilea set mi-am pierdut ritmul, iar Simona a început să joace bine, cu loviturile pe care le folosește de obicei. Apoi mi-am dat seama că pentru a obține victoria aveam nevoie să îmi intensific jocul în setul al treilea. Nu am profitat de toate șansele pe care le-am avut, pentru că au fost câteva oportunități importante pe care nu le-am fructificat. A fost dezamăgitor, dar am încercat să nu-mi pierd moralul și să rămân pozitivă. Mă bucur că am avut parte de un asemenea test„, a spus Serena Williams, citată de USA Today.

În semifinale, Serena Williams o va întâlni pe Karolina Pliskova, sportivă din Cehia, care a trecut în sferturile competiției de croata Ana Konjuh, scor 6-2, 6-2. Pentru al doilea loc în finală se vor confrunta Caroline Wozniacki și Angelique Kerber.