Serena Williams continuă parcursul excelent din 2020: a obținut a treia victorie la rând la Auckland!

Serena Williams (SUA, locul 10 WTA)) a continuat startul excelent în 2020, cu o victorie în sferturile de finală de la Auckland, scor 6-4, 6-3, cu Laura Siegemund (Germania, locul 73 WTA) și a avansat în semifinale.

Alături de fostul număr unu mondial, în faza semifinalelor, a ajuns și Caroline Wozniacki, care a trecut de Julia Goerges (Germania), scor 6-1, 6-4. Daneza va juca una dintre semifinale împotriva Jessicăi Pegula (SUA), care a trecut în turul anterior de Alize Cornet, accidentată.

Ultima dată când Serena Williams a debutat cu victorii la un turneu de simplu în Noul An a fost la Auckland 2017 – anul în care a continuat să câștige Australian Open trei săptămâni mai târziu. Acum ea a luptat în condiții de vânt și un adversar tenace înainte de a finaliza victoria în mai puțin sub 90 de minute.

Aceasta e a treia victorie pentru Serena Williams în capitala Noii Zeelande, după ce le-a învins pe Camila Giorgi și Christina McHale. Serena Williams a început devreme sezonul, în chiar prima săptămână. Ea participă la Auckland, acolo unde și-a luat toată familia.

În vârstă de 38 de ani, Serena a declarat recent că înfrângerile din ultimele două finale de Grand Slam, contra Simonei Halep, la Wimbledon, respectiv Biancăi Andreescu, la US Open, nu au făcut-o să abandoneze visul de a bate recordul absolut de titluri de Grand Slam (cucerite în Era Open și înaintea acesteia), deținut de Margaret Court, cu 24. Numai că Williams este liderul tenismenelor din Era Open, cu 23 de trofee cucerite, așa că mai are nevoie de două victorii pentru a intra definitive în istorie.

Publicat: 10 01. 2020, 08:36