Serena Williams, aproape perfectă! S-a calificat pentru a 9-a oară în carieră în finală la US Open, după o lecție de tenis: Sevastova a câștigat primele două game-uri, apoi a fost nimicită de americancă

Serena Williams s-a calificat en-fanfare în finala US Open 2018, învingând-o în doar 65 de minute pe letona Anastasija Sevastova (18 WTA), scor 6-3, 6-0. Semifinala s-a jucat cu acoperișul tras, iar americanca a câștigat 12 dintre ultmele 13 game-uri ale meciului, atacând de 28 de ori la fileu și trimițând, per total, 31 de lovituri câștigătoare.

Primul set a avut două secvențe: prima a avut-o în prim-plan pe Sevastova – la locul potrivit, în momentul potrivit, cu ideea potrivită și o Williams împrăștiată. A doua, a fost replica crudă a campioanei.

Serena Williams a început meciul ezitant, cu o ratare venită de pe rever în primul schimb de mingi, punându-se singură în încurcătură, la 15-40. O greșeală a arbitrului de linie a încurcat-o pe Serena pe a doua minge de break. Americanca avusese, practic, punctul de 40-40 în buzunar, însă arbitra de scaun, Marija Cicak, a fost nevoită să acorde rejucarea punctului, iar Serena, suferind încă la capitolul reglaje, a trimis prea lung, pe centrul terenului. Variind bine intensitățile, dar și serviciul, Sevastova a confirmat fără emoții break-ul. Detaliul decisiv: la capătul primelor 3 game-uri, sextupla campioană avea un deranjant 4-0 în dreptul greșelilor neforțate.

Momentul de gloriei al Sevastovei în primul set s-a încheiat la 2-0. Utilizarea excesivă a slice-ului a costat-o într-un game 4 cu exact 4 egalități: un voleu fâlfâit pe un atac nehotărât la plasă i-a oferit șansa unui passing banal și mingea de break cu numărul 3 Serenei Williams, iar Sevastova nu a mai dat dovadă de luciditate, forțând o scurtă devreme în punctul început cu mingea a doua. Execuția ei pretențioasă s-a oprit în fileu, iar Williams și-a recuperat break-ul, reușind apoi cu lejeritate să treacă în față pe tabelă, în premieră, la 3-2.

Serena Williams a urcat rapid treptele de viteză, convertind cu un al 12-lea winner o nouă minge de break și prelugindu-și seria, până la cinci game-uri consecutive. Întreruptă de un game mai bun pe serviciu al Sevastovei, Williams a pus din nou mâna pe cârmă, punând punct primului set în 39 de minute, cu 16 lovituri câștigătoare, dezlănțuind un adevărat măcel pe mingea a doua a Sevastovei, cu 80% procentaj de reușită.

Anihilarea Sevastovei

Serena Williams a început decis setul secund. Cedând primele trei puncte pe retur, Sevastova a dat dovadă de inspirație și un excelent simț al terenului când a lăsat, riscant, un lob al americancei să își urmeze traiectoria. Letona a fost nevoită să revendice punctul la proba video și l-a primit, însă a fost doar o victorie parțială. Game-ul i-a revenit, totuși, americancei, ajunsă cu multă lejeritate la o minge scurtă și înaltă a Sevastovei, pe care a reluat-o decisiv, în forță. Oferind o adevărată demonstrație la fileu, executând impecabil voleuri și ajungând la un grăitor 19 din 22 puncte câștigate la fileu, Williams a confirmat break-ul, pentru 2-0 în start de set doi.

Chiar și cu un procentaj la primul serviciu în creștere, Sevastova a fost luată pe sus de Serena Williams, iar jocul său, strivit lovitură cu lovitură, cel mai relevantă fiind totala sterilitate și ineficiență a scurtei – lovitura pe care Maria Șarapova – în 2017, apoi Sevastova și Stephens în 2018 au ajuns să o urască. Un retur câștigător în lung de linie a dus-o pe Serena Williams la 5-0 în setul doi și un singur game de victorie, după doar 62 de minute. Succesiunea game-ului care a pus capăt chinului Sevastovei: as, serviciu-voleu, serviciu nereturnat, un blip pe forehand – trimis în fileu de americancă și apoi forehand câștigător – al 31-lea winner în partidă pentru Serena Williams.

Victoria din semifinale îi garantează Serenei Williams revenirea în Top 20, pe poziția a 16-a în clasamentul mondial. Dacă se va impune sâmbătă, SErena Williams va egala recordul tuturor timpurilor – 24 de titluri de Mare Șlem la simplu, deținut de Margaret Court, cu victorii înainte și după startul Erei Open. Cele 2000 puncte oferite campioanei ar duce-o pe Serena până pe locul 11 WTA.

Publicat: 07 09. 2018, 03:48
Actualizat: 07 09. 2018, 04:04